گیاهان آپارتمانی دیفن باخیا و فیکوس بنجامین

گیاه دیفن باخیا یکی از گیاهان آپارتمانی است که در منازلی که کودکان هستند باید با احتیاط نگهداری شود. نام دیگر این گیاه سم برگ است زیرا برگها خاصیت سمی دارند. تمام بخش های این گیاه دارای ذرات ریز اکسالات کلسیم هستند که باعث می‌شود وقتی توسط حیوانات یا انسان لمس شود باعث ایجاد درد و سوزش شود.

دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا یکی از گیاهان آپارتمانی است که در منازلی که کودکان هستند باید با احتیاط نگهداری شود. نام دیگر این گیاه سم برگ است زیرا برگها خاصیت سمی دارند. تمام بخش های این گیاه دارای ذرات ریز اکسالات کلسیم هستند که باعث می‌شود وقتی توسط حیوانات یا انسان لمس شود باعث ایجاد درد و سوزش شود. بعد از لمس برگهای این گیاه دستان خود را بشویید. برای پرورش این گیاه بهتر است گلدان در روی سنگریزه و آب قرار بگیرند. خاک مناسب باید دارای زه کشی کافی باشد. در مکان روشن با نور غیر مستقیم قرار داده شود. در طول فصل رشد به طور مرتب آبیاری شود. این گیاه به نور نسبی و رطوبت هوا نیاز دارد. این گیاه ارقامی متفاوتی دارد:

دیفن باخیا

راهنمای نگهداری گیاه دیفن باخیا

نور دیفن باخیا

اعتقاد اشتباه دیگر در مورد دیفن باخیا این است که به نور کم نیاز دارد. این اعتقاد اشتباه است. نور و سایه یا نور غیر مستقیم با هم برای این گیاه مناسب است. این گیاه را از نور شدید خورشید ابتدای صبح و وسط روز دور نگه دارید. اگر نور خیلی شدید باشد ممکن است برگها شروع به سوختن کنند. از طرفی قرار دادن گیاه در محیط کم نور و تاریک باعث می‌شود گیاه ظاهری پا بلند و بیمارگونه به خود بگیرد. برای رشد بهتر حد وسط را رعایت کنید.

آبیاری دیفن باخیا

این گیاهان به آبیاری کافی نیاز دارند و بعد از آبیاری باید مقداری از آب گلدان خارج شود. رژیم آبیاری این گیاه در تمام طول سال یکنواخت نیست و در فصول مختلف متفاوت است. مسلما در فصول گرم نسبت به فصل سرد به آب بیشتری نیاز دارد.

رطوبت لازم برای گیاه دیفن باخیا

بیشتر گونه های دیفن باخیا به رطوبت نیاز دارند. در محیط های با رطوبت کم ممکن است آفاتی مانند کنه عنکبوتی قرمز در گیاه زیاد شوند.

تغذیه گیاه دیفن باخیا

در فصل رشد هر دو ماه یکبار به کود دهی نیاز دارد.

دمای مناسب برای رشد دیفن باخیا

آب و هوای مناسب برای دیفن باخیا گرم است این گیاه همیشه به گرما نیاز دارد. در دماهای پایین آسیب می‌بیند. این گیاه ممکن است شرایط با نور کم را تحمل کند ولی دمای محیط حتما باید گرم باشد. دمای مناسب برای این گیاه بین 16 تا 27 درجه سانتی گراد است. دماهای کمتر از 10 درجه برای گیاه مناسبب نیستند. از هر گونه استرس دمایی و آبی جلوگیری شود.

گیاه فیکوس بنجامین

گیاهی آپارتمانی با برگهای همیشه سبز، براق و سبز است. داشتن برگهای کمانی شکل فیکوس بنجامین را به گیاهی جذاب تبدیل کرده است. فیکوس هم دارای گونه های متعددی است. دامنه دمایی مناسب برای رشد این گیاه 16 تا 21 درجه سانتی گراد است.

نور و خاک مناسب برای رشد گیاه فیکوس بنجامین

این گیاه در خاک با زه کشی مناسب کاشته شود. از خاکهای با بافت لومی یا متوسط به همراه ترکیباتی مانند ورمیکولایت برای افزایش زه کشی استفاده شود. از سه قسمت خاک لومی، یک قسمت ماسه و یک قسمت پیت یا کود برگ پوسیده استفاده شود. در یک گلدان عمیق با زه کش مناسب کاشته شود. در نزدیک پنجره در اتاقی که نور کافی در تابستان و نور متعادل در زمستان دارد قرار دهید. هر از چند گاهی گلدان را 180 درجه بچرخانید تا هر دو طرف گیاه از نور استفاده کند.

بنجامین

هرس فیکوس بنجامین

برای هرس فیکوس بنجامین از ابزار هرس استریل استفاده کنید تا اندازه گیاه کوچک شود و تاج زیبای خود را حفظ کند. بهتر است برش ها در بالای جوانه برگ باشد. رشد های جدید از پایین برش ظاهر می‌شوند. در تمام طول سال می‌توانید شاخه های خشک شده را حذف کنید.

هرس بنجامین

آبیاری فیکوس بنجامین

نیاز به آبیاری کافی دارد ولی آبیاری بیش از حد باعث ایجاد مسائل و مشکلاتی می‌شود. آبیاری زیاد و خاک خیس و بدون زه کشی باعث بروز بیماری پوسیدگی ریشه می‌شود. آبیاری زیاد باعث ریزش برگهای گیاه می‌شود. خاک باید مرطوب باشد ولی خیس نماند. بعد از آبیاری باید اجازه داد که مقدار آب اضافه از گلدان خارج شود. در پاییز و زمستان چون رشد متوقف می‌شود آبیاری کم می‌شود.

کود دهی و تغذیه فیکوس بنجامین

در زمانی که در حال رشد است هر یک یا دو ماه به کود نیاز دارد. استفاده از کود های مایع متعادل که دارای عناصری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشد. برای مثال کودهای سه بیست برای رشد مناسب هستند. کود را بر اساس دستورالعمل در آب حل کنید و به خاک اضافه کنید. گیاهان تازه کاشته شده و یا تحت استرس به کود نیاز ندارند. البته ممکن است درخت فیکوس بنجامین نشانه هایی از استرس مانند ریزش برگها یا مرگ سرشاخه ها به دلایل مختلفی نشان دهد. علائم کمبود عناصر غذایی در فیکوس بنجامین به صورت رنگ پریدگی برگها و رشد کم خود را نشان می‌دهد. بهترین روش  استفاده از کودهای دیر رها شونده مانند NPK10-5-5 گرانوله در خاک و آبیاری است. زمان استفاده از کودها ممکن است اواخر زمستان یا اوایل پاییز باشد.

دلیل ریزش برگ گیاه فیکوس بنجامین

ریزش بیش از حد برگها در فیکوس بنجامین نشان دهنده استرس و شرایط محیطی نامساعد است. برگهای بالغ و حتی برگهای جوان خشک شده و از درخت می‌افتند و به تدریج شاخه ها لخت می‌شوند. این حالت می‌تواند به دلایلی مانند آبیاری بیش از حد، کمبود آبیاری، جایگزینی برگ جدید ، نور کم، کمبود نیتروژن، تعویض گلدان و جابجایی محل گلدان و در سایه ماندن زیاد اتفاق بیفتد. البته بوجود آمدن ظاهر نا خوشایند و ریزش برگ ها باعث پایان زندگی گیاه نیست.  اگر مجدد تمام شرایط رشد را فراهم کنیم برگهای جدید جوانه می‌زنند.

فیکوس

جلوگیری از بروز بیماری ها

مانند تمام گیاهان زنده، با نا مساعدتر شدن شرایط نگهداری گیاه احتمال بروز بیماری ها بیشتر می‌شود. برای درخت فیکوس بنجامین بیماری هایی مانند آنتراکنوز یا مرگ سر شاخه ها با آبیاری بیش از حد بیشتر می‌شود. آبیاری بیش از حد و خیس شدن سطح برگها باعث افزایش احتمال بروز بیماری می‌شود. یکی از راههای کاهش بیماری آبیاری روی خاک است به طوری که برگها خیس نشوند.

گیاه برگ عبایی

این گیاه آپارتمانی نسبتا قدیمی و از مد افتاده است نوع ابلق آن به روز تر است. ولی به شرایط خنک تر مقاوم است. برگهای بزرگ سبز رنگی دارد. حدود 100 گونه دارد که 60 تای آن بومی چین است.

نور و دمای مناسب

این گیاه تقریبا به دامنه وسیعی از دما متحمل است. به دمای بین 10 تا 13 درجه سانتی گراد در طول شب و 21 تا 23 درجه سانتی گراد در طول روز سازگار است. به عنون گیاه آپارتمانی در کنار پنجره های شمالی ولی به دور از آفتاب شدید قابل نگهداری است.

برگ عبایی

آبیاری و کود دهی

ریشه گیاه نباید در خاک خیس بماند ولی خاک باید مرطوب باشد. از کودهای کند رها شونده هر دو ماه یکبار استفاده شود.

تکثیر برگ عبایی

این گیاه از طریق تقسیم ریشه تکثیر می‌شود. در زمان تقسیم هر قسمت از ریشه دو تا سه برگ داشته باشد.

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://homeguides.sfgate.com/indoor-ficus-tree-plant-care-38617.html

https://www.ourhouseplants.com/plants/dieffenbachia

https://plantcaretoday.com/cast-iron-plant-aspidistra-care.html


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۰/۰۴