کنترل آفت پروانه مینوز گوجه فرنگی

گوجه فرنگی در گلخانه ها هم مورد حمله آفات  و بیماری های زیادی قرار می‌گیرد که باعث از بین رفتن محصول و کاهش بازار پسندی آنها می‌شود. یکی از این آفات مینوز گوجه فرنگی است.

آفت مینوز گوجه فرنگی

گوجه فرنگی در گلخانه ها هم مورد حمله آفات  و بیماری های زیادی قرار می‌گیرد که باعث از بین رفتن محصول و کاهش بازار پسندی آنها می‌شود. یکی از این آفات مینوز گوجه فرنگی است. آگاهی از نحوه خسارت و راههای کنترل این آفت نقش موثری در کاهش کنترل این آفت دارد. رعایت تناوب زراعی، استفاده از نشاهای سالم، کنترل علف های هرز، شخم عمیق خاک و آفتاب دهی و در صورت لزوم کاربرد روش های شیمیایی برای جلوگیری از خسارات این آفت توصیه می‌شود.

مینوز

مینوز

این آفت یکی از مهم ترین آفات گوجه فرنگی در فضای باز و گلخانه است. این آفت چند نسلی است و خواب زمستانه یا تابستانه ندارد و در یک سال بین 10 تا 12 نسل دارد. هر شب پره ماده قادر است تا 300 تخم بگذارد چون در طول رشد گوجه فرنگی با انبوهی از حشرات خسارت زا روبرو هستیم که اگر کنترل نشوند می‌توانند تمامی محصولات را نابود کنند. این آفت علاوه بر گوجه فرنگی به برخی از گیاهان خانواده بادمجانیان مانند فلفل و بادمجان هم خسارت می‌زنند.

شکل آفت

آفت مینوز یک پروانه کوچک است که در شب قدرت پرواز دارد که به آن شب پره می‌گویند. شب پره های بالغ به رنگ قهوه ای مایل به نقره ای هستند و روی بالهای جلویی آنها نقاط سیاه رنگی دیده می‌شود. لاروها به رنگ کرم یا زرد روشن تا سبز هستند و سر آنها سیاه رنک است که از سن دوم تا چهارم بدن به رنگ سبز مایل به خاکستری در می‌آیند.

زیست شناسی آفت

دوره زندگی شب پره بین 24 تا 40 روز است و پس از جفت گیری حشرات ماده تخم های کوچکی به رنگ زرد زیر برگ می‌گذارند. تخم ها پس از 4 تا 5 روز باز می‌شوند و لاروها شروع به تغذیه و  ایجاد خسارت می‌کنند. این آفت خواب زمستانی ندارد و در زمستان به شکل حشره کامل و لارو است و در صورت وجود شرایط دمایی مناسب در زمستان هم به زاد و ولد و خسارت وارد کردن ادامه می‌‎دهد. دوره زندگی شب پره بین 24 تا 40 روز است و بسیار کوتاه است. این دو موضوع باعث شده تا به آفت خطرناکی تبدیل شود.

خسارت مینوز

خسارت آفت منوز گوجه فرنگی

لاروهای این آفت از قسمت گوشتی برگ که بین لایه رویی و زیرین برگ است به شدت تغذیه می‌کنند و علاوه بر این باعث از بین بردن سبزینه برگ می‌شود، فضولات سیاه آنها درون این دالان مشاهده می‌شود. در ساقه هم لارو آفت تونل هایی ایجاد می‌کنند که باعث قطع شدن آوندها و کم شدن رشد گیاه می‌شود. خسارت اصلی این آفت روی میوه ها است که باعث فساد و نابودی میوه یا کاهش شدید بازار پسندی محصول می‌شود. خسارت آفت روی میوه های سبز دیده می‌شوند و میوه رسیده ممکن است کاملا از بین برود. دالان های روی میوه که در اثر تغذیه لارو آفت مینوز ایجاد می‌شوند می‌تواند راه ورود عوامل میکروبی و قارچی باشند که باعث ایجاد ساد روی میوه می‌شوند.

مقاسه مگس مینوز و پروانه مینوز

راههای کنترل آفت منوز گوجه فرنگی

رعایت تناوب که تا 70 درصد در مزارع موثر است. استفاده از نشاهای سالم و عارری از آفت برای رعایت بهداشت گلخانه و مزرعه، کنترل علفهای هرز زیرا میزبان آفت هستند. جمع آوری و نابودی بقایای گوجه فرنگی آلوده به آفت در مزارع و گلخانه ها، بستن درها و پنجره های گلخانه با تورهای ریز بافت محکم، پوشاندن خاک با پلاستیک یا مالچ پلاستیکی برای آفتاب دهی خاک، تله آب و روغن به تعداد 20 تا 40 عدد در هکتار برای حذف حشرات کامل، نصب تله های زرد چسبنده در محیط گلخانه قبل و بعد از نشاکاری، بازرسی منظم برای شناسایی آفت و در صورت لزوم اجرای کنترل شیمیایی برای جلوگیری از خسارت اقتصادی آفت.

کنترل بیولوژیک آفت پروانه مینوز گوجه فرنگی

انواعی از سن های شکارگر، زنبورهای انگلی و قارچ ها و باکتری های مفید در کشورهای مختلف برای مبارزه با این آفت شناسایی شده اند که می‌توانند لارو، تخم و پوره این آفت را کنترل کنند. در ایران هم این عوامل در حال ثبت در اداره حفظ نباتات هستند.

کنترل با روش شکار انبوه

با استفاده از تله فرمونی از طغیان احتمالی آفت و انبوهی آن آگاهی پیدا می‌کنند. در این نوع تله ها از فرمون جنسی ماده برای جلب و سپس کشتن شب پره های نر استفاده می‌شود و شب پره های نر به دنبال فرمون جنسی حشرات ماده جذب شده و به محض ورود داخل تله در اثر تماس با ماده چسبنده داخل آن به دام می افتند و می‌میرند. هر تله در هر دوره سه ماهه 1200 شب پره نر را شکار می‌کنند. دو نوع تله برای این آفت و یا وجود غبار در هوا کاربرد تله قیفی بهتر است و در هر هکتار 10 تا 20 عدد تله لازم است.

کنترل شیمیایی

در کنترل شیمایی شب پره مینوز برگ گوجه فرنگی باید از حشره کش های توصیه شده کارشناس استفاده شود تا ضمن حفاظت از عوامل مفید زنده آفت هم به خوبی کنترل شود. سمومی مانند: سومی پلئو امولسیون شونده 50 درصد 250 میلی لیتر در هکتار

پروتئوس روغن قابل انتشار یک لیتر در هکتار

سیرومازین(تریگارد) پودر قابل تعلیق در آب 75 درصد 0.4 تا 0.25 در هکتار

ایندوکساکارب سوسپانسیون 15 درصد 0.6 لیتر در هکتار

دیفلوببنزورون(دیمیلین) پودر قابل تعلیق در آب 25 درصد 0.4 لیتر در هکتار

باکتری باسیلوس تورینجینسیس بر اساس توصیه شرکت سازنده

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

کنترل آفت مینوز گوجه فرنگی، روح اله احمدی،عذرا حیدری فرید-1391


منبع : کنترل آفت مینوز گوجه فرنگی، روح اله احمدی،عذرا حیدری فرید-1391
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۱/۰۵