کشت و کار شبدر برسیم

شبدر برسیم (Trifolium alexandrinum L) از خانواده لوبیاسانان است و ریشه عمیق، ضخیم و دارای انشعابات کم دارد عمق ریشه به 40 تا 60 سانتی متر می‌رسد. به دلیل داشتن پروتئین بالا یکی از علوفه های مناسب برای انواع دام است.

شبدر برسیم

شبدر برسیم گیاهی علوفه ای و یکساله است. این گیاه یکی از منابع مهم تهیه علوفه دام است و به دلیل داشتن پروتئین بالا بسیار مورد توجه است. میزان پروتئین خام شبدر برسیم بعد از خشک کردن 16 تا 20 درصد است. شبدر برسیم از نظر مقاومت به بیماری ها و تعداد چین از ارقام دیگر شبدر بهتر هستند. شبدر برسیم (Trifolium alexandrinum L) از خانواده لوبیاسانان است و ریشه عمیق، ضخیم و دارای انشعابات کم دارد عمق ریشه به 40 تا 60 سانتی متر می‌رسد. در ریشه شبدر برسیم و اغلب گیاهان خانواده لوبیاسانان گره هایی به اندازه 3 تا 5 میلی متر وجود دارد  و در ریشه هر بوته 20 عدد از این گره ها وجود دارد. در گره های این گیاه باکتری های ریزوبیوم وجود دارد که تثبیت ازت انجام می‌دهند. ساقه های شبدر برسیم صاف و منشعب بوده و ارتفاع آن به 60 تا 80 سانتی متر می‌رسد. درحالی که متوسط عملکرد ارقام دیگر در مازندران 2.5 تن در هکتار است عملکرد شبدر برسیم 5.8 تن در هکتار است.

موارد مصرف شبدر برسیم

از علوفه شبدر برسیم به صورت سبز تازه، یا علوفه خشک یا سیلو برای دام استفاده می‌شود. البته مصرف علوفه تازه بخصوص شبدرها به دلیل بالا بودن پروتئین در دام ایجاد نفخ می‌کند. تغذیه دام از انواع شبدر تازه مانند شبدر سفید، شبدر قرمز، شبدر شیرین و شبدر ایرانی باعث ایجاد نفخ می‌شود ولی به دلیل اینکه در ساختار پروتئین های شبدر برسیم مولکولهای تانن وجود دارد در بدن دام نفخ ایجاد نمی‌شود. ولی توصیه می‌شود برای احتیاط از ایجاد نفخ در بدن دام یک شبانه روز قبل از دادن شبدر تازه برسیم به دام کاه یا علوفه خشک داده شود. تهیه سیلوی شبدر برسیم به دلیل ساختار و رطوبت شبدر نسبت به سیلوی ذرت متفاوت است و باید از مواد خشک و خشبی مانند کاه غلات که باعث کاهش رطوبت شبدر می‌شوند استفاده کرد.

برسیم

بذر شبدر برسیم

سازگاری های شبدر برسیم

شبدر برسیم گیاهی است که زمستان ملایم را می‌پسندد و دمای بین 0 تا 35  درجه سانتی گراد مناسب ترین درجه حرارت برای رشد شبدر برسیم است و دمای جوانه زنی 12 تا 25 درجه سانتی گراد است. همچنین در دماهای پایین رشد کم شده و در دمای منفی 2 درجه سانتی گراد از بین می‌رود. به محض مساعد شدن شرایط دمایی رشد خود را شروع می‌کند. با آب و هوای گرم سازگاری ندارد بهتر است در مناطقی که زمستان خیلی سرد ندارند و دامنه دمایی گفته شده را دارند کاشت شود. اگر دمای زمستان تا منفی 2 تا 3 درجه سانتی گراد بیاید قابل کشت است ولی در صورتی که به منفی 6 برسد نباید کشت شود. در مناطق شمالی مانند مازندران بعد از بردشت برنج کاشته می‌شود.

شرایط کاشت شبدر برسیم

عمق کاشت این گیاه 1 سانتی متر است. برای کاشت بهتر و یکنواخت تر بهتر است بستر آماده شود تا بذرها هدر نروند. بهترین روش کود دادن به شبدر یا هر گیاه دیگری انجام آزمایشات خاک است. اگر در کشت های قبلی کودهای فسفره و پتاسه استفاده شده بود برای شبدر کافی است. کود ازته قبل از فعال شدن باکتری های گره شبدر حدود 10 تا 20 کیلو گرم نیتروژن خالص در هکتار مناسب است. به صورت عمومی مقدار 150 کیلو گرم آمونیوم فسفات و 30 تا 50 کیلو گرم در هکتار اوره به زمین داده شود. برای کاشت شبدر به مقدار 25 تا 30 کیلو گرم در هکتار بذر نیاز است که هرچه کیفیت زمین کمتر باشد مقدار بذر بیشتری مورد نیاز است. برای تولید بذر چون فاصله کشت باید بیشتر شود مقدار 12 تا 15 کیلو گرم بذر در هکتار مورد  نیاز است. در کشت مکانیزه فاصله ردیف 20 سانتی متر و برای تولید بذر 30 تا 50 سانتی متر کافی است.

برسیم
برسیم

کوددهی شبدر

میزان کودهای ازته به عنوان استارتر قبل از کشت و قبل از فعال شدن گره های ریشه 50 کیلو گرم در یک نوبت است. در صورتی که مقدار مواد آلی خاک کمتر از 2.5 درصد باشد 50 کیلو گرم در هکتار اوره به همراه 100 کیلو گرم کودهای فسفاته و 300 کیلو گرم کودهای پتاسه مورد نیاز است. مقدار کودهای میکروبی فسفاته مقدار 250 کیلو گرم در هکتار مورد نیاز است. سولفات پتاسیم مقدار 100 کیلو گرم قبل از کشت یا 200 کیلو گرم کود کلرور پتاسیم در زمان رشد در دو نوبت با توجه به خاک قابل استفاده است. همچنین می‌توان مقدار 300 کیلو گرم بیو گوگرد آلی قبل از کشت استفاده شود. کودهای ریز مغذی در صورت نیاز شامل سولفات روی گرانوله 30 کیلو گرم در هکتار و بذر مال روی 2 لیتر در زمان کشت و 30 کیلو گرم اسید بوریک هم در زمان رشد قابل مصرف است. مقدار 1 کیلو گرم اسید هیومیک همراه با کشت هم برای تقویت رشد می‌توان استفاده کرد.

آبیاری شبدر برسیم

برای استفاده از بارندگی باید قبل از بارندگی کاشته شود و در غیر این صورت برای جوانه زنی و سبز شدن به آبیاری نیاز دارد. در فصل پاییز و زمستان به دلیل وجود بارندگی نیاز به آبیاری وجود ندارد. در شرایط نبود بارندگی انجام آبیاری لازم است حداقل 2 نوبت آبیاری در ابتدای کشت نیاز دارد. در روش بدون آبیاری اگر در زمان پاشیدن بذر بارندگی اتفاق نیفتد مقدار زیادی از بذرها از بین می‌رود.

برداشت شبدر

برای استفاده در تهیه علوفه زمانی که 20 تا 50 درصد گیاهان به گلدهی رسیده باشند زمان مناسبی برای برداشت است. هر ساله در استان مازندران 2 تا 3 چین انجام می‌شود. همچنین زمانی که به 40 تا 50 سانتی متر رسید هم می‌توان برداشت کرد تا گیاه مجددا رشد کند و از ارتفاع 5 تا 8 سانتی متری از سطح زمین باید برداشت می‌شود. برای تهیه بذر برداشت بعد از برداشت چین اول انجام می‌شود. به همین دلیل انتخاب زمان کاشت باید طوری باشد که گلدهی و تولید بذر در زمان مناسبی انجام شود. زمان چین برداری در اواخر بهمن تا اواسط اسفند است و زمان برداشت بذر زمانی است که گل آذین قهوه ای تیره و دانه های داخل آن سفت می‌شود است. اگر بخواهیم هم برای تهیه علوفه و هم بذر کشت کنیم زمان کاشت شبدر برسیم در اوایل کاشت علوفه ای، دو چین برای مصرف علوفه ای برداشت می‌شود و چین سوم برای تهیه بذر نگه داشته می‌شود. برداشت علوفه ای اول و آخر آذر ماه و چین دوم اواسط اسفند تا اوایل فروردین می‌تواند باشد. بعد از برداشت می‌توان در کیسه های 25 تا 30  و یا 50 کیلو گرمی ریخته شود و در انبار قرار بگیرد. قدرت جوانه زنی بذرهای شبدر در ابتدای انبار کردن کم است و کم کم با گذشت 1 تا 2 ماه قدرت جوانه زنی بیشتر می‌شود. قدرت جوانه زنی بذرهای شبدر تا یک سال بالا بوده و بعد از دو سال جوانه نمی‌زند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

شبدر برسیم، خلیل چابک-1391


منبع : شبدر برسیم، خلیل چابک-1391
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۹/۰۴