کشت جعفری

جعفری گیاهی علفی و دو ساله است که به صورت یک محصول یک ساله کشت می‌شود. دو نوع جعفری وجود دارند که معروف هستند: جعفری فری که برگهای نرم و لطیف و مجعدی دارد و برگهای آنها به اندازه 20 تا 30 سانتی متر رشد می‌کنند. جعفری های برگ صاف که برگهای صاف، روشن، سبز شبیه کرفس دارند. جعفری برگ صاف به جعفری ایتالیایی هم معروف است.

گیاه جعفری

جعفری گیاهی علفی و دو ساله است که به صورت یک محصول یک ساله کشت می‌شود. دو نوع جعفری وجود دارند که معروف هستند: جعفری فری که برگهای نرم و لطیف و مجعدی دارد و برگهای آنها به اندازه 20 تا 30 سانتی متر رشد می‌کنند. جعفری های برگ صاف که برگهای صاف، روشن، سبز شبیه کرفس دارند. جعفری برگ صاف به جعفری ایتالیایی هم معروف است. جعفری یکی از سبزیجات غربی است که به دلیل داشتن طعم فوق العاده خود در آشپزی کاربرد وسیعی دارد. به دلیل داشتن طعم واضع خود در آخر آشپزی به غذا اضافه می‌شود. طعم ملایم و عطری بین لیمو و آنیسون دارد. در ابتدای فصل رشد کرده و بعد از زمستان کاشته می‌شود.

شرایط محیطی گیاه جعفری

جعفری برگ صاف یا ساده (Petroselinum crispumneapolitanum) که به جعفری ایتالیایی هم معروف است و جعفری فری (Peroselinum crispum) هر دو از خانواده چتریان هستند. منشا این گیاه شرق مدیترانه است. گیاهی دوساله هستند که به صورت زراعی یک ساله کشت می‌شوند. فصل رشد آنها بهار تا پاییز است. جعفری از سبزیجات فصل خنک است و می‌تواند سرماهای شدید را تحمل کند ولی نسبت به گرمای شدید هوا حساس است. در زمانی که دمای خاک بین 15.3 تا 18.3 درجه سانتی گراد باشد قابل کشت است. زمانی که اندازه ساقه به 30 تا 50 سانتی متر رسید و برگها سبز و شاداب بودند زمان مناسب برای برداشت است.

جعفری صاف

 جعفری فری

گلدهی گیاه جعفری

گلهای جعفری زرد و سفید هستند و روی خوشه مسطحی که ظاهری شبیه چتر دارند رشد می‌کند. ساقه های گل دهنده جعفری از سال دوم کشت ظاهر می‌شوند و اندازه آنها به 60 سانتی متر می‌رسد. در اوایل تا اواسط تابستان سال دوم گلدهی انجام می‌شود.

گل های جعفری

برگهای جعفری

برگهای روزت و جدا از هم که به ظاهر شبیه برگهای هویج هستند. برگهای جعفری فری به شکل پنجه های دندانه دار یا اره ای هستند که چروکیده شده اند. برگهای جعفری صاف، ساده یا ایتالیایی شبیه همان است با این تفاوت که سطح برگ ها چین نخورده و مسطح هستند. هر برگ دارای دمبرگ است. هر ساقه هم منشعب شده و هر کدام برگهای جداگانه ای دارند.

چطور جعفری بکاریم؟

مکان مناسب برای کاشت جعفری: جعفری در مکان هایی که در ابتدای صبح نور آفتاب کامل یا نسبی و بعد از ظهر نیم سایه دارند مناسب است. جعفری در مکان هایی که دما در حدود 15 تا 18 درجه سانتی گراد است رشد می‌کند. در مناطقی با تابستان های داغ زمان مناسب برای کشت جعفری در پاییز یا در طول زمستان است.

خاک مناسب برای جعفری

جعفری در خاک غنی و دارای کمپوست، مرطوب و دارای pH بین 6.5 تا 6.7 به همراه کودهای کند رها شونده که قبل از کشت داده می‌شود نیاز دارد.

کاشت جعفری به روش انتقال نشاء

در مکان های سر پوشیده مانند گلخانه ها بهتر است جعفری در اواخر زمستان یا در ابتدای بهار کاشته شود. زمان کاشت بذر برای انتقال نشا 4 تا 6 هفته قبل از انتقال نشا است. قبل از کشت می‌توانید بذر ها را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید. بذر ها بعد از 5 تا 6 هفته جوانه می‌زنند و 70 تا 90 روز بعد از کاشت بذر زمان انتقال نشا است. زمان انتقال جعفری به فضای باز در بهار بعد از رفع خطر یخبندان زمانی که دمای خاک حداقل به 10 درجه سانتی گراد برسد مناسب است.

کاشت مستقیم جعفری

بذرهای جعفری را می‌توان به صورت مستقیم در ابتدای بهار بعد از رفع خطر سرما و یخبندان زمستانه در خاک با دمای 10 درجه سانتی گراد کاشت. بذر جعفری جوانه زنی کندی دارد. استفاده از پیت ماس به عنوان بستر بذر باعث افزایش سرعت سبز شدن بذرها می‌شود. بعد از کاشت 5 تا 6 هفته بعد از کاشت بذرها جوانه می‌زنند. برای جوانه زدن بهتر بذرها بهتر است بذر ها را در طول یک شب در آب خیس کنید یا بلافاصله قبل از کشت درآب جوش ریخته و بردارید. در مناطق با زمستان های ملایم و تابستان خیلی داغ در ابتدای زمستان تا اواخر بهار کاشته می‌شوند.

عمق کاشت مناسب برای بذر های جعفری 0.6 سانتی متر است. فاصله مناسب بین ردیف های جعفری بین 15 تا 20 سانتی متر است. گیاهانی که می‌توانید در ابعاد کوچک به همراه جعفری بکارید شامل مارچوبه، ذرت شیرین، فلفل ها و گوجه فرنگی هستند.

آبیاری گیاه جعفری

خاک باید به طور یکنواخت مرطوب باشد ولی سعی کنید بیش از حد آبیاری نکنید.

کود دهی به گیاه جعفری

 جعفری یک گیاه سنگین از نظر تغذیه ای است. از کودهای دارای مواد آلی، جلبک دریایی 2 تا 3 نوبت در زمان رشد استفاده کنید. قبل از کشت از کمپوست هم می‌توان استفاده کرد. در زمان ها یا مکان هایی که هوا خیلی گرم است برای اینکه اطراف گیاه و ریشه خنک بماند باید روی خاک مالچ ریخته شود تا هم روی خاک سایه شود و هم از تبخیر آب خاک جلوگیری شود. استفاده از کودهای مختلف بسته به میزان کمبود هر کدام از عناصر غذایی می‌باشد. برای مثال کودهای کامل NPK3-2-1 می‌توان در مراحل ابتدایی رشد استفاده کرد. در خاکهای سبک بهتر است کودها در سه نوبت استفاده شوند. برای اینکه جعفری پر محصول باشد آن را از انتها ببرید. اگر ساقه گل دهنده از گیاه خارج شد هم آن را ببرید زیرا وجود گل ها باعث تلخ شدن محصول می‌شود. برگهای مرده را از بین ببرید. برای برداشت جعفری در زمستان باید داخل گلخانه یا در مناطق گرمسیری کاشته شوند. برگهای جعفری در شرایط داخل گلخانه ای سخت تر از جعفری فضای باز شده است.

خواص دارویی جعفری

جعفری دارای مقادیر بالای ویتامین A، C، فیبر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، نیاسین، ریبوفلاوین و آهن است. برگها دارای مقادیر کمی پروتئین هم دارند. افزودن جعفری به انواع دمنوش ها باعث حفظ سلامتی می‌شود.

آفات و بیماری های جعفری

جعفری اگر در خاکهای دارای زه کشی کافی کاشته شوند دچار بیماری نمی‌شوند. در خاکهای بدون زه کشی و مرطوب پوسیدگی طوقه بیشتر اتفاق می‌افتد. لکه های برگی از جمله دیگر بیماری های گیاهی جعفری هستند.

برداشت جعفری

زمانی که ساقه های برگ دار دارای سه قسمت شدند جعفری برای برداشت آماده است. برای برداشت در چند مرحله برگهایی بالغ شده اطراف را برداشت کنید و برگهای نابالغ را اجازه دهید تا رشد کند. برای داشتن جعفری های تازه در منزل جعفری را با ساقه در آب قرار دهید و در یخچال بگذارید. راه دیگر برای نگهداری جعفری بریدن و قرار دادن آن در اتاقی دارای تهویه، سایه و گرم است تا به تدریج خشک شود. بعد از خشک شدن آنها را خرد کرده و در بسته های در بسته ریخته و به فروش می‌رسانند. از ارقام برگ صاف به دلیل داشتن طعم خوب برای آشپزی استفاده می‌شود.

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://harvesttotable.com/how-to-grow-parsley/

https://www.almanac.com/plant/parsley


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۱/۰۱