کشاورزی در هلند

هلند یکی از بزرگترین صادر کننده های محصولات غذایی و کشاورزی در سراسر دنیا است و صنعت غذایی هوشمندانه ای دارد. بخش محصولات زراعی هلندی منبع تامین سلامتی پایدار، مواد غذایی مطمئن با توجه به محیط زیست است.

کشاورزی در هلند

هلند یکی از بزرگترین صادر کننده های محصولات غذایی و کشاورزی در سراسر دنیا است و صنعت غذایی هوشمندانه ای دارد. بخش محصولات زراعی هلندی منبع تامین سلامتی پایدار، مواد غذایی مطمئن با توجه به محیط زیست است.

حمل و نقل مواد غذایی سالم و پایدار در هلند

با شهری شدن سریع جهان، و مهاجرت افراد از مناطق روستایی و حاشیه ای به شهرها، فشار زیادی به شهرها برای رساندن و تامین مواد غذایی سالم به مردم وارد شده است. امنیت غذایی برای کارایی اقتصادی و سلامت اجتماعی امری ضروری است. هلند جمعیت بزرگی در منطقه دلتایی کوچک دارد، کشاورزان در هلند یکی از موثرترین و متمرکز ترین جمعیت ها را تشکیل می‌دهند.

بزرگترین صادرکننده محصولات کشاورزی

هلند بعد از آمریکا بزرگترین صادر کننده محصولات کشاورزی است. آمریکا، اسپانیا و هلند سه تولید کننده بزرگ سبزیجات و میوه ها هستند. هلند یک چهارم سبزیجاتی که از اروپا صادر می‌شود را تامین می‌کند. بخش کشاورزی در هلند بسیار متنوع است. این بخش دامنه وسیعی از محصولات مانند انواع دام و طیور، ارقام مختلف گیاهان و غذای دریایی را دارد. برای مثال انواع کشاورزی مانند محصولات زراعی، کشاورزی دامداری، کشت زیر شیشه، کشت انواع درختان و پرورش خوک است.

بخش کشاورزی هلند پیشتاز نوآوری ها در این زمینه در سراسر دنیا است.

آب و هوای ملایم، زمین هموار، موقعیت جغرافیایی مطلوب در قلب قاره اروپا باعث شده این کشور از نظر کشاورزی و دامداری بسیار تاثیر گذار باشد. علاوه بر جغرافیای خیلی عالی این کار، زیر ساخت های صنایع غذایی فرآوری و حمل و نقل هلند در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.

موفقیت هلند در نو سازی زنجیره تولید محصولات کشاورزی

دهه هاست کشاورزی هلند پیشتازی خود در رقابت جهانی کشاورزی را با سرمایه گذاری در نو و به روز کردن زنجیره تولید محصولات غذایی خود حفظ کرده است. کشاورزان و تولید کننده ها به صورت کامل در زنجیره تولید محصولات غذایی سهیم هستند. اولین وظیفه تولید غذا، گلهای زینتی و گیاهان با ارزش افزوده و کیفیت بالا با استفاده از نوآوری و روش های پایدار است.

اتحاد جهانی برای تامین امنیت غذایی

اگر جمعیت جهان بدون در نظر گرفتن بیماری ها و بلایای طبیعی رشد کند روش تولید کنونی محصولات غذایی پاسخگوی نیاز این جمعیت نخواهد بود. اتحادی که در در هلند شکل گرفت اتحاد بین کشاورزان کوچک، باغداران و پرورش دهندگان ماهی برای تضمین امنیت غذایی است.

تلاش برای حفاظتت از محیط زیست و پایداری آن

با وجود حاشیه سود زیاد، در مشاغل بخش کشاورزی هلند به طور قابل ملاحظه ای در حفاظت محیط زیست و حفظ حقوق حیوانات تاکید شده است. مشاغل کشاورزی یکی از نیروهای محرک اقتصاد کشور هلند است. همواره توجه به این بخش باعث چالش های محیطی هم شده است. در دهه هایی اخیر کشاورزان از نظر مقیاس بزرگتر شده اند. در نتیجه کودها تاثیر زیادی روی محیط زیست داشته است. برای کمک به این مشکل کشاورزی باید پایدارتر شود. امروزه بخش کشاورزی هلند با قدرت روی پایداری تمرکز کرده است. این موضوع باعث تمرک روی سلامتی، امنیت غذایی با تمرکز بر حفظ محیط زیست شده است.

اولین باغ عمودی اروپا در هلند دایر است

ممکن است کاهویی که در سالاد استفاده می‌کنید در مزرعه عمودی پرورش یافته باشد. کشاورزی عمودی، پرورش میوه ها و سبزیجات در ساختار بلند 9 طبقه بدون نور در شهر درونتن ساخته شده است.

کشاورزی در هلند

اتاق آب و هوا

هر اتاق در هر طبقه از این ساختمان با آب و هوای ویژه ای طراحی شده است و نوردهی آن با لامپ های LED انجام می‌شود که در حدود 30 هزار محصول کاهو یا آندیو به صورت هفتگی قابل برداشت است. در این روش از لامپهای LED در رنگ های مختلف برای تغییر ویژگی های گیاه شامل رنگ، طعم و ویتامین استفاده شده است. از جمله مزایای این روش تولید محصول در مرکز شهر نزدیک مصرف کنننده است که باعث کاهش هزینه نهایی مصرف کننده می‌شود.

اتاق آب و هوا برای پرورش گیاهان

فواید کشاورزی عمودی

کشاورزی عمودی فواید زیادی از جمله پایداری دارد. با طبقات چند گانه برای رشد محصولات این روش سطح وسیعی بدر مکان های کوچک برای تولید محصولات فراهم می‌کند. در سیستم کشت طبقاتی همه گیاهان از شرایط بد آب و هوایی و یا آسیب حشرات مسون هستند و کشاورز می‌تواند بدون نیاز به آفتکش ها کشاورزی کند. برخی از سیستم های کشت عمودی از سیستم چرخشی استفاده می‌کند و کسب و کار خود را با اضافه کردن ماهی برای پرورش گسترش می‌دهند. فضولات این ماهی ها جمع آوری می‌شود و به عنوان کود برای پرورش سبزیجات استفاده می‌شود. اتاق های آب و هوایی در شهر درونتن هلند کارایی مصرف انرژی، الکتریسیته وکود بالا تری نسبت به سیستم های کشت سنتی دارند. همچنین این اتاق های کشت از نظر مصرف آب هم بسیار به صرف هستند.

پرورش لاله هلند

اقتصاد تولید جلبک دریایی در هلند

در ابتدا پلت فرم تولید جلبک دریایی با توجه به شرایط حرفه ای، حکومت و سازمان های تحقیقاتی منجر به رسیدن به اقتصاد پرورش جلبک دریایی طراحی شد. 50 سازمان امروزه در تولید جلبک از نظر اقتصادی فعال هستند. علاوه بر تولید هلند برای داشتن صنعت فرآوری و حمل و نقل پویا بسیار پیشرفته است.

منابع

https://www.hollandtradeandinvest.com/key-sectors/agriculture-and-food  

https://www.hollandtradeandinvest.com/key-sectors/agriculture-and-food/news/2017/april/14/first-european-vertical-farm-to-open-in-holland


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۲/۰۲