کاشت گیاه دارویی گل گاو زبان

گل گاو زبان (Borago officinalis) از گیاهان دارویی آسان رشد، علفی و یکساله است و سازگاری مناسبی با انواع شرایط آب و هوایی در کشور دارد. به دلیل خواص دارویی زیادی که دارد از زمانهای گذشته مورد توجه انسان بوده است.

معرفی گیاه گل گاو زبان

گل گاو زبان(Borago officinalis) از گیاهان دارویی آسان رشد است و علفی و یکساله است. گلهایی به رنگ آبی روشن دارد. گلها و برگها هر دو بو و طعم خیار دارند. این گیاه اغلب به شکل یک گیاه علفی است و در مزارع سبزیجات کاشته می‌شود. همچنین زنبورهای زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. این گیاه معمولا گلهایی به شکل ستاره دارد و به رنگ صورتی و آبی و در خوشه هایی به سمت پایین دیده می‌شوند. برگهای گل گاو زبان هم قابل خوردن هستند ولی قبل از اینکه بالغ شوند زیرا در زمان بلوغ کرکها تبدیل به خار می‌شوند. این گیاه همچنین خاکهای خاک تا متوسط و شرایط آفتاب کامل و نیم سایه را تحمل می‌کند. این گیاه خود گرده افشان بوده و حتی می‌تواند چند سال در باغ باقی بماند. این گیاه برای کاشت در حاشیه مزارع، باغات و باغچه های خانگی هم مناسب است.

گل گاو زبان

گل گاو زبان

خواص گل گاو زبان

گل گاو زبان از دوران گذشته به عنوان گیاه دارویی استفاده می‌شود. از جمله خواص این گیاه به تاثیراتی که بر روی مغز، مالیخولیا و افزایش شادی می‎‌توان اشاره کرد. همچنین باعث بهبود زخم ها می‌شود. برگهای این گیاه در تقویت کلیه ها و کاهش سرفه های خشک موثر است. برای بهبود زخم ها و محل گزش حشرات هم بکار می‌رود.

مناطق سازگار برای کشت گل گاو زبان

گل گاو زبان یکی از گیاهان یکساله و علفی است و سازگاری مناسبی با انواع شرایط آب و هوایی دارد. این گیاه خود گرده افشان است. گل گاو زبان در مناطق آفتابی تا نیم سایه رشد خوبی دارد. رشد در مناطق آفتابی باعث تولید گلهای زیاد شده ولی در این مناطق گیاهان خشن خواهند شد. دوره گلدهی گل گاو زبان در اواخر بهار تا تابستان است که اگر تعدادی از این گیاهان باقی بمانند بذر تولید می‌کنند. مکان مناسب برای کاشت گل گاو زبان باغ سبزیجات به همراه گیاهان علفی است زیرا به دلیل داشتن رنگ جذاب جذب کننده خوبی برای زنبورها هستند.

گل گاو زبان

بذر گل گاو زبان

کاشت گل گاو زبان

گل گاو زبان اگر به صورت مستقیم کاشته شود به خوبی رشد می‌کند. بذر به ندرت نیاز دارند با خاک پوشانده شوند و باید به خوبی آبیاری شوند. این گیاه به انواعی از خاکها مقاوم و سازگار است، حتی خاکهای ضعیف. اگرچه خاکهایی با زه کشی خوب و مناطق آفتابی برای کشت گل گاو زبان بسیار مناسب هستند. حتی این گیاه در خاکهای قلیایی ولی با زه کشی خوب قابل کشت است. pH مناسب برای کشت این گیاه 6 تا 7 است. برای اصلاح کردن و غنی کردن خاک می‌توان از مواد ارگانیکی مانند کمپوست استفاده شود. اگر هم به روش نشایی بذر ها در گلخانه در گلدان کاشته شوند باید قبل از اینکه گیاه تمام گلدان را احاطه کند منتقل شود. بهترین زمان برای کاشت بذر در بستر پرورش نشا 4 تا 8 هفته قبل از آخرین یخبندان است و زمانی که خاک به اندازه کافی گرم شد منتقل شود. جوانه زدن بذرهای گاو زبان 7 تا 10 روز طول می‌کشد.  زمان انتقال نشای گل گاو زبان زمانی است که اندازه گیاه به 6 تا 10 سانتی متر رسیده باشد. فاصله کشت گیاهان بین ردیف 50 سانتی متر و بین بوته ها 25 سانتی متر مناسب است.  

کشت مستقیم بذر گل گاو زبان در فضای باز بعد از آخرین سرما و زمانی که خاک گرم شده است می‌‌باشد. با توجه به اینکه انتقال نشای گل گاو زبان سخت است بهتر است به صورت مستقیم کاشته شوند. همچنین در برخی مناطق در پاییز هم قابل کشت در باغ است ولی زمان جوانه زدن آن در بهار است. کاشت این گیاه در کشت ارگانیک به همراه محصولاتی مانند ریحان، تره فرنگی، کدو تنبل، کلم برای مقاوم تر شدن به آفات و بیماری ها پیشنهاد شده است. این گیاه به دلیل داشتن رنگ جذاب باعث جذب بیشتر زنبورها و افزایش گرده افشانی می‌شود. در برخی منابع زمان کاشت این گیاه دارویی از اسفند ماه تا آبان ماه بسته به شرایط آب و هوایی منطقه گفته شده است. زمان گلدهی این گیاه از اواخر فروردین تا مهر ماه است. زمان مناسب برای برداشت این گیاه دارویی مرداد تا مهر ماه است. گل گاو زبان به آبیاری زیادی نیاز ندارد ولی اگر در هفته اول بعد از کشت یا انتقال نشا قرار داشته باشد و یا اگر هوا خیی گرم باشد نیاز به آبیاری دارد. آبیاری این گیاه در 3 تا 4 هفته اول بعد از کشت در صورتی که بارندگی اتفاق نیفتد باید انجام شود.

آبیاری و کوددهی گل گاو زبان

این گیاه تا زمانی که به خوبی مستقر بشود نیاز به آبیاری کامل دارد. ولی زمانی باید آبیاری انجام شود که خاک خشک شود. این گیاه احتیاج زیادی به کودهای نیتروژنی ندارد.  برای کاشت گیاهان در خاکهای ضعیف باید تقویت خاک با استفاده از کودهای آلی و کودهای دارای فسفر بالا که به افزایش گلدهی کمک می‌کند استفاده شود. همچنین استفاده زیاد از کودهای ازته باعث کاهش گلدهی می‌شود. می‌توان برای افزایش تعداد شاخه های گل گاو زبان سر زنی انجام داد که باعث کوتاه شدن طول گیاه می‌شود. استفاده از مالچ در کاشت گل گاوزبان برای حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از برخورد برگها با سطح خاک می‌شود. همچنین علف عای هرز سطح خاک حذف شود تا برای جذب رطوبت رقابت اتفاق نیفتد.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/borage/borage-herb.htm

https://harvesttotable.com/how_to_grow_borage/

https://www.groww.fr/en/plants/borage


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۹/۰۳