کاشت گیاه دارویی ختمی سفید

ختمی سفید بیشتر در نزدیکی رودخانه های بزرگ، دشت های مرطوب و جاده ها به صورت گیاهان وحشی رشد می‌کند. در بهار و تابستان به صورت خود رو وجود دارد ولی با توجه به اینکه در تمام طول سال مورد نیاز است به طور مرتب کاشته می‌شود.

ویژگی های گیاه ختمی

ختمی سفید بیشتر در نزدیکی رودخانه های بزرگ، دشت های مرطوب و جاده ها به صورت گیاهان وحشی رشد می‌کند. در بهار و تابستان به صورت خود رو وجود دارد ولی با توجه به اینکه در تمام طول سال مورد نیاز است به طور مرتب کاشته می‌شود. ختمی سفید (Althaea Officinalis) گیاهی با عمر طولانی است و ریشه های قوی دارد. ریشه های ختمی منشعب هستند و به رنگ قهوه ای روشن در لایه بیرونی و سفید در لایه های درونی دیده می‌شوند. ریشه های مرکزی به عمق 1.5 تا 2 متر هم ممکن است برسد.

ترکیبات شیمیایی و کاربردهای ختمی سفید

از زمانهای خیلی دور ختمی سفید به عنوان یکی از گیاهان دارویی طبیعی مورد استفاده بوده است. در کشور ما از آن در تهیه بسیاری از داروهای شیمیایی استفاده می‌شود. از ریشه های آن در تهیه شربت برای درمان و توقف سرفه استفاده می‌شود. همچنین دمنوش آن هم همین کاربرد را دارد. ریشه ختمی سفید 30 تا 35 درصد موکوز و 35 درصد نشاسته وجود دارد.

آب و هوای مناسب برای کاشت گیاه ختمی

کشت و کار گیاه ختمی به شدت تحت تاثیر شرایط محیطی است. این گیاه در شرایط آب و هوایی معتدل رشد می‌کند. این گیاه به دماهای پایین در طول زمستان حساس نیست. شرایط مناسب برای رشد و توسعه این گیاه در مناطقی است که 600 میلی متر بارندگی سالانه داشته باشند.

خاک مناسب کاشت گیاه ختمی

برای کاشت ختمی سفید انجام مراحل آماده سازی خاک لازم است. برای به دست آوردن بیشترین عملکرد از خاک های سیاه و غنی از مواد آلی استفاده شود. در خاک های سفت کاشته نشود. در خاکهای غنی از مواد آلی بیشترین عملکرد را دارد. از خاکهایی که به تناوب غرقاب هم می‌شوند می‌توان برای کاشت استفاده کرد. گیاه ختمی سفید از جمله گیاهانی است که می‌تواند غرقاب را به مدت 10 تا 15 روز تحمل کند.

ختمی

کاشت ختمی سفید

گیاه ختمی سفید می‌تواند یک تا حتی دو سال هم باقی بماند. این گیاه به تک کشتی پایدار نیست و باید با کشت های دیگر در تناوب قرار بگیرد. حداقل زمانی که زمین نباید بوسیله ختمی سفید کشت شود 3 تا 4 سال است. بهترین شرایطی که گیاه ختمی سفید می‌تواند در آن رشد کند این است که از محصول قبلی زمین نرم و بدون علف هرزی باقی بماند. این گیاه ریشه های منشعب و محکمی دارد که می‌تواند به اعماق خاک نفوذ کند. بنابراین طوری شخم بزنید که ریشه ها بتوانند به اعماق خاک نفوذ کنند. عمق مناسب برای شخم نباید کمتر از 30 تا 40 سانتی متر باشد. اگر زمان کاشت ختمی در پاییز باشد بلافاصله بعد از شخم قطعات گیاه باید کاشته شوند. اگر زمان کشت در بهار باشد ممکن است لاروهای آفات وارد سطح خاک شده باشند بنابراین یک شخم سطحی هم لازم است.

کود دهی به ختمی

اگر در حال کاشت ختمی هستید و در کشت قبلی کودهای ارگانیک داده شده بود در کشت ختمی لازم نیست مجدد استفاده شود.

تکثیر گیاه ختمی

راههای زیادی برای تکثیر ختمی سفید وجود دارد ولی از جمله مهم ترین این راهها شامل کاشت مستیقیم بذر، تولید نشا در گلدان و انتقال آنها در زمان مناسب و کشت قطعات ریشه انتهایی گیاهان قدیمی تر هستند.

روش کشت بذر مستقیم

زمان کاشت مناسب بذرها در آبان تا آذر ماه است البته در این زمان گیاهی سبز نمی‌شود. اگر زمان مناسب برای کاشت این گیاه سپری شد باید در بهار و یا پایان بهمن تا اواخر اسفند کاشته شود. اگر در بهار کاشته می‌شود بهتر است بعد از برطرف شدن سرماهای سخت باشد. فاصله کشت مکانیزه حدود 50 تا 70 سانتی متر است. عمق کاشت بذر 1 تا 2 سانتی متر است. برای کاشت یک هکتار از این گیاه به صورت مستقیم به 3 تا 4 کیلو گرم بذر نیاز هست. جوانه زنی بذرها کند انجام می‌شود. 4 هفته قرار گرفتن در دمای فعال باعث می‌شود 50 تا 60 درصد بذر ها جوانه بزنند. بعد از سبز شدن در مراحل ابتدایی رشد و توسعه گیاه به شرایط محیطی خیلی حساس است. روش کاشت در زمینی که بدون علف های هرز است و به وسیله نشا سریع تر از روش کاشت بذر است و مقاومت گیاه هم بیشتر است. روش کشت نشایی یکی از روش های مناسب برای تکثیر گیاه ختمی است. در این روش در اوایل ماه تیر بذرها کاشته می‌شوند. فاصله کاشت بذرها در کشت نشا 15 تا 20 سانتی متر است. برای کاشت یک متر مربع از این گیاه نیاز به 3 تا 4 گرم بذر نیاز می‌باشد. بذر ها باید مرتب آبیاری شوند و بعد از 21 روز جوانه می‌زنند. در زمانی که اندازه گیاهچه ها به 10 تا 12 سانتی متر و 4 تا 6 برگی برسند زمان مناسبی برای انتقال نشا است. در هر متر مربع از محوطه نشا کاری شده تعداد 200 تا 300 گیاهچه وجود دارد. برای یک هکتار به نشای کاشته شده در 200 متر مربع نیاز داریم. در ابتدای پاییز و بعد از اولین بارندگی زمان مناسبی برای انتقال نشا است.

زمان برداشت گیاه ختمی

ریشه، برگ و گلها قسمت های قابل استفاده گیاه ختمی هستند. زمان برداشت ریشه در طی اولین سال کشت در پاییز یا در دومین بهار است. در طول سومین سال ریشه های ختمی شروع به کاهش وزن و کیفیت می‌کنند به همین دلیل ختمی را بیشتر از 2 سال نگه نمی‌دارند.

برگ ختمی

در طول اولین سال کشت می‌توان برگهای ختمی را 2 تا 3 بار برداشت کرد. بهتر است قبل از گلدهی و یا در زمان گلدهی برداشت شوند. تنها برگهای سالم قابل برداشت هستند. در سال اول قبل از پاییز نباید بیشتر از یک سوم گیاه برداشت شده باشد و باید برای سال بعد هم باقی بماند. در سال دوم قسمتهای برداشت شده می‌تواند بیشتر از قسمتهای برداشت شده سال اول باشد. برگ های برداشت شده به صورت لایه ای نازک در اتاقی تاریک و با جریان هوا و دمای 50 درجه سانتی گراد خشک می‌شوند. از هر 6 کیلو گرم از برگ تازه یک کیلو گرم برگ خشک به دست می‌آید. برای خشک کردن می‌توان از گلخانه تونلی هم استفاده کرد.

گل ختمی

گل ها در سال اول و دوم بعد از کشت قابل برداشت هستند. گل های برداشت شده در برابر آفتاب خشک می‌شوند. از هر 6 کیلو گرم گل تازه مانند برگها یک کیلو گرک گل خشک به دست می‌آید.

ریشه ختمی

زمان برداشت ریشه های ختمی در آبان تا آذر ماه هست و حتی اگر آب و هوا اجازه دهد در زمستان در اسفند ماه هم قابل برداشت هستند. روش برداشت هم بوسیله یک خیش یا تیغه بدون اتصال به گاو آهن است. با این روش ریشه ها زخمی و نصف نمی‌شوند. وقتی ریشه ها جمع آوری شدند به سرعت ریشه های جوانه زده شده را جدا می‌کنند. همچنین ریشه های ضعیف و توسعه نیافته هم حذف می‌شوند. سپس ریشه ها با آب سرد تمیز می‌شوند. سپس برای مدت کوتاهی به انبار برده می‌شود و بعد از مدتی پوسته آنها جدا می‌شود. ریشه های پوست کنده به صورت عمودی برش می‌خورد و بعد در دستگاه خشک کن در دمای 50 تا 60 درجه سانتی گراد خشک می‌شوند. اگر ریشه ها به روش عادی خشک شوند رنگ خوبی نخواهند داشت. از هر 4 کیلو گرم ریشه یک کیلو گرم ریشه خشک به دست می‌آید. به طور کلی از هر هکتار از گیاه ختمی 1200 تا 2000 کیلو گرم ریشه خشک یا برگ خشک و همچنین 150 کیلو گرم گل خشک به دست می‌آید. قیمت یک کیلو گرم ریشه خشک ختمی در اروپا معادل 5 تا 6 یورو است.

ریشه ختمی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

http://www.iadk.org/Portals/0/Kreshnik/100515_%20Teknologjia%20e%20kultivimit%20te%20Mullages%20se%20Bardhe_eng.pdf


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳