کاشت و نگهداری از گیاه بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی یکی از آسان رشد ترین گیاهان آپارتمانی است و به آسانی هم گل می‌دهد. برای نگهداری بنفشه آفریقایی باید مثل کودک خودتان از آن مواظبت کنید. یعنی به آن بی توجهی نکنید و تمام نیاز مندی های این گیاه را تامین کنید. این یعنی آبیاری، کوددهی و شرایط محیطی باید تامین شود.

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی یکی از آسان رشد ترین گیاهان آپارتمانی است و به آسانی هم گل می‌دهد. برای نگهداری بنفشه آفریقایی باید مثل کودک خودتان از آن مواظبت کنید. یعنی به آن بی توجهی نکنید و تمام نیاز مندی های این گیاه را تامین کنید. این یعنی آبیاری، کوددهی و شرایط محیطی باید تامین شود.

تاریخچه و انواع بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی (saintpaulia ionantha) گیاهی از خانواده جسناریاسه است. در سال 1892 بوسیله شخصی به نام بارون ون سینت پائول شناخته و معرفی شد. البته هنوز گونه های زیادی از این جنس در رشته کوه های تانزانیا و کنیا پیدا می‌شود. بنابراین مشخص است از نظر آب و هوایی متعلق به مناطق گرمسیری است. این ویژگی باعث می‌شود بنفشه آفریقایی به یکی از گیاهان مناسب برای داخل آپارتمان و پشت پنجره تبدیل شود که دما و نور داخل اتاق برای آن مناسب است.

معمولا بنفشه آفریقایی را بزرگ پرورش دهید به طوری که در زمانی که به بلوغ رسید به 24 سانتی متر برسد. حتی در زیستگاه خود ممکن است به 50 تا 70 سانتی متر هم برسد. ولی اغلب به قطر 18 تا 24 سانتی متر می‌رسد. برخی از آنها ممکن است بوسیله پیوند با قلمه برگی دورگه یا شیمر ایجاد کنند که باعث بوجود آمدن ارقام جدید می‌شود. حتما توجه داشته باشید به دلیل رطوبت پسند بودن بنفشه آفریقایی حتما باید به تهویه محیط توجه شود. اگر در شرایط مرطوب تهویه درست برقرار نشود بیماری هایی مانند کپک خاکستری یا سفیدک سطحی ممکن است ایجاد شود. فراموش نکنید که وقوع دماهای پایین باعث وارد شدن شوک به گیاه می‌شود. که می‌تواند کشنده باشد.  

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی

نیاز های اساسی برای رشد گیاه بنفشه آفریقایی

نور

نور کافی برای رشد مناسب و گلدهی مناسب لازم است. تلاش شود محیط روشن، ولی نه نور آفتاب مستقیم برای آنها فراهم شود. اگر به جای نور طبیعی از نور مصنوعی استفاده می‌شود دو رشته لامپ فلوئورسنت 30 تا 45 سانتی متر بالاتر از گیاه به مدت 12 تا 13 ساعت در هر روز قرار دهید. اگر برگها ظاهر شوند و رشد رویشی خیلی خوبی داشت ولی شکوفه ای تشکیل نشد باید نور را افزایش دهید. اگر نور کافی باشد ولی برگها خاکستری یا سفت شوند ممکن است نور خیلی شدید بوده باشد. در صورتی که نور برای گیاه کافی نباشد در گلدهی دچار مشکل می‌شود. نور آفتاب شدید هم باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگها و گلها ‌شود. همچنین باعث خم شدن و پژمرده شدن برگها و چند رنگ شدن آنها می‌شود. بهترین مکان برای دریافت نور کافی و غیر مستقیم گیاه بنفشه آفریقایی پشت پنجره های جنوبی و غربی است. در طول زمستان باید اجازه دهید گیاه بنفشه آفریقایی نور بیشتری از حد معمول دریافت کند. همچنین به خاطر داشته باشد گلدان را بچرخانید تا همه جهات گلدان نور را به اندازه یکنواخت دریافت کند.

آبیاری

برای آبیاری دمای آب باید هم دمای اتاق باشد. زمانی آبیاری شود که وقتی خاک لمس شود خشک باشد. در این صورت می‌توانید از بالای سطح خاک آبیاری کنید. همیشه خیس شدن سطح برگها مشکل زا نیست مگر اینکه آب اختلاف دمایی بالایی با دمای سطح برگ داشته باشد. در نظر داشته باشید بنفشه آفریقایی برای رشد به آب کافی نیاز دارد به اندازه ای که خاک مرطوب بماند و خیس نباشد. انجام آبیاری زیاد باعث می‌شود گیاهان بنفشه آفریقایی شما به انواعی از آفات و بیماری ها مانند پیتیوم، پوسیدگی ریشه و گال طوقه حساس بشوند. همچنین آبیاری بالا باعث می‌شود گیاه نتواند نیتروژن مورد نیاز خود را جذب کند.

کوددهی

کودهای دارای فرمول متعادل شده که مقادیر مساوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارند برای رشد و تقویت این گیاه مناسب هستند. از کودهای محرک شکوفه استفاده نکنید.

تهویه و شرایط محیطی

گیاهان بنفشه آفریقایی همان شرایطی را می‌پسندند که دما و رطوبت برای شما متعادل باشند. اگر شما احساس راحتی دارید این شرایط برای این گیاه هم مناسب است. دمای ایده آل برای رشد این گیاه 18.3 تا 24 درجه سانتی گراد است ولی گیاه بنفشه آفریقایی تا حدودی به دماهای کمی بالاتر و پایین تر از این دامنه هم مقاوم است.

 اگر آبی که استفاده می‌شود سردتر از گیاه باشد و توسط ریشه جذب شود باعث می‌شود برگها به سمت پایین پیچ بخورند. بنابراین آبیاری بنفشه آفریقایی با آب سرد و از بالا باعث ایجاد لکه روی برگها می‌شود. این لکه ها به صورت لکه های نکروتیک (سیاه یا قهوه ای مرده) هستند که پاک نمی‌شوند. همیشه مهم است که آبیاری از روی برگها انجام نشوند. بهتر است آبیاری از روی برگها انجام نشوند و برگها جز در مواردی که برای کوددهی سریع یا تامین رطوبت محیط اسپری می‌شوند خیس نشود. اسپری کودها یا آب برای تامین رطوبت به این معنا نیست که قطرات درشتی از آب روی برگها تشکیل شوند زیرا این قطرات در برابر نور باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌شوند. هیچگاه از آب نرم استفاده نشود چون باعث افزایش سطح شوری یا نمکهای خاک و pH خاک می‌شود. همچنین از آب های با کلر بالا برای آبیاری استفاده نشود. میزان کلر موجود در آب برای رشد بنفشه آفریقایی باید کمتر از 70 تا 100پی پی ام باشد. البته این مقادیر کلر قابل استنشاق نیست. اگر بوی کلر از آب متصاعد می‌شود برای گیاه مناسب نیست. استفاده از آب شرب که دارای مقادیز زیادی کلر است باعث ایجاد سوختگی رو سطح برگ شده و همچنین گلدهی را کاهش می‌دهد. اگر آب بدون منبع کلر در دسترس ندارید باید آب را در یک ظرف ریخته و اجازه دهیم یک شبانه روز بماند و سپس استفاده شود.

قلمه بنفشه آفریقایی

کشت بافت

خاک

ترکیب خاکی مناسب برای این گیاه باید بیشتر حاوی مواد و ترکیبات آلی پوسیده مثل کوکوپیت و 30 تا 50 درصد هم ترکیبات درشت مانند ورمیکولایت یا پرلایت باشد. یک قانون در مورد بستر بنفشه آفریقایی وجود دارد که هر چقدر رطوبت بیشتری در بستر استفاده می‌شود باید از پرلایت بیشتری استفاده شود. از بستر هایی که دارای خاک واقعی بالایی هستند استفاده نشود. استفاده از ترکیباتی مانند کودها یا کمپوست سنگین خیلی ضروری نیست.

آراستن

بنفشه آفریقایی باید به صورت تک تاج رشد کند و نباید اجازه داد ساقه های دیگری به جز ساقه اصلی رشد کند. اغلب بنفشه های آفریقایی بیش از 5 ردیف برگ نباید داشته باشند. غنچه های گل تنها از شاخه های جدید رشد می‌کنند.

گلدان

گلدان ها را بعد 6 تا 12 ماه عوض کنید. یک گیاه بنفشه آفریقایی استاندارد در زمان بلوغ به 4 تا 5 گلدان نیاز دارد. اندازه گلدان بعدی به اندازه حجم ریشه گیاه بستگی دارد. اکثر ارقام بنفشه آفریقایی ریشه های کم حجمی دارند به همین دلیل گلدان های اندازه آزالیا برای آنها مناسب هستند.

آفات  

گیاهان بنفشه آفریقایی نسبت به بسیاری از آفات حساس هستند. پیشگیری از وارد شدن آسیب ناشی از حشرات بهتر از درمان است.

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.violetbarn.com/plant_care/african-violet-care/

optimara.com/africanvioletcare1.html


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۰/۲۱