کاشت درخت دارچین در ایران

گیاه دارچین بخصوص پوست آن از جمله ادویه هایی است که از زمانهای خیلی دور به عنوان، دارو، چاشنی غذا و حتی خوشبو کننده ای قوی شناخته شده است. رویشگاه انواع دارچین در مناطق شرق و جنوب شرقی آسیا است. کشورهای جنوب شرقی آسیا از مهم ترین صادر کننده های دارچین به سراسر جهان هستند.

دارچین

گیاه دارچین بخصوص پوست آن از جمله ادویه هایی است که از زمانهای خیلی دور به عنوان، دارو، چاشنی غذا و حتی خوشبو کننده ای قوی شناخته شده است. رویشگاه انواع دارچین در مناطق شرق و جنوب شرقی آسیا است. کشورهای جنوب شرقی آسیا از مهم ترین صادر کننده های دارچین به سراسر جهان هستند.

خواص درمانی دارچین

دارچین از زمان های دور هم برای داشتن خواص دارویی و هم به عنوان ادویه استفاده می‌شده است. این ادویه به دلیل داشتن فوایدی که برای سلامتی انسان دارند در سراسر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ادویه در درمان بیماری هایی مانند دیابت، بیمای های قلبی عروقی، سرطان، نارسایی های عصبی کاربرد دارد. خواصی که دارچین دارد بیشتر مربوط به ترکیبات پلی فنولی است که دارای خاصیت انتی اکسیدانی است. تحقیقات نشان داده است استفاده از دارچین باعث کاهش سطح کلسترول، تری گلیسیرید و کاهش قند خون ناشتا در افراد دیابتی می‌شود. روغن های ضروری که در چوب دارچین وجود دارد دارای 90 سینمالدهید است که خواص زیادی دارد. همچنین دارچین دارای خواص ضد باکتری برای برخی از باکتری های گرم منفی هم دارد.

گونه اصيل دارچين با نام علمي C. zeylanicum از گياهان خودرو در مناطق سیلان و هند به شمار می‌رود و گونه هايی كه امروزه در ديگر مناطق مانند ماداگاسكار مي‌رويند، بومی اين مناطق نيستند و در گذشته وارد و كاشته شده اند. در منابع دوره اسلامی گاهی از اين گياه با نام قرفه هم ياد شده است، هر چند ممكن است كه اين نام به برخی گونه های هم خانواده دارچين داده شده باشد. برای مثال، درخت دارچين چينی با نام علمي C. cassia كه به اندازە گونه اصلی مطبوع و معطر نيست و در آسام، ويتنام و هيمالياي شرقي به صورت خودرو مي‌رويد، يا دارچين سفيد C.albaاز خانواده canellaceae كه از پوست آن در داروسازي استفاده مي‌شود و در جزاير آنتيل، فلوريدا، باهاما و برخي از مناطق اطراف اين نواحی می‌روید.

برگهای درخت دارچین

منشا گیاه دارچین و شکل ظاهری

دارچین گیاهی چند ساله و چوبی است و بوسیله بذر تکثیر می‌شود. منشا گیاه دارچین کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند هند است. گونه دارچین در شمال شرقی هند دیده می‌شود. این جنس 350 گونه در مناطق آسیا و مناطق گرمسیر آمریکا دارد.

به طور متوسط درخت دارچین بیش از 18 متر ارتفاع دارد. ولی رقم خاص دارچین درختی است که بسیار متراکم بوده و 2 تا 3 متر ارتفاع دارد. قطر تنه این درخت 60 سانتی متر است. تنه درخت در دوران جوانی صاف است و به رنگ قهوه ای مات است و شاخه های بالغ درخت سخت و خشن بوده و قهوه ای تیره یا قهوه ای مایل به خاکستری هستند. سلول های حاوی روغن داخل آوند آبکش هستند. شاخه های رسیده به رنگ قهوه ای خاکستری روشن هستند و بسیار معطر هستند. برگها به شکل متقابل هستند و از نظر اندازه متفاوت بوده و بسیار معطر هستند. طول دمبرگ 1 تا 2 سانتی متر بوده و در سطح رویی شیار دارد و براق است. برگها بیضی کشیده تا بیضی شکل بوده به ابعاد 5 تا 25 در 3 تا 10 سانتی متر و دارای 3 رگبرگ اصلی هستند.

دارچین بومی هندوستان و سریلانکا یا میانمار است. دو گونه دارچین در قرن 1400 تا 1500 توسط اروپاییان شناخته شده اند. توسط پرتغالی ها در سال 1536 و دانمارکی ها در سال 1656 شناخته و معرفی شد. در بنگلادش، کامبودیاف چین، هند، آسام و ... در سطح وسیع کشت می‌شوند. در زادگاه اصلی خود در جنگل های بارانی و مرطوب رشد کرده و حالت مهاجم پیدا کرده است.

گل دارچین

دارچین

تکثیر گیاه دارچین

جنس Cinnamomum دگر گرده افشان است و اکثرا بوسیله حشرات بویژه زنبورها گرده افشانی می‌شود. میوه ها طی 6 ماه می‌رسند و تکثیر درخت بوسیله بذرها انجام می‌شود. بذرها به راحتی بوسیله پرندگان به مناطق مختلف پراکنده می‌شوند. این بذر ها اگر به سرعت کاشته نشوند قدرت جوانه زنی خود را از دست می‌دهند. البته روش های رویشی تکثیر این درخت مانند قلمه زدن، خوابانیدن یا پاجوش هم قابل استفاده هستند. اگر بذر به مدت طولانی در تماس با گوشت میوه قرار بگیرد به دلیل وجود باز دارنده های مختلف جوانه زنی را به تاخیر می‌اندازد.

گیاهچه های رشد یافته از بذر به سرعت رشد کرده، و ریشه انتهایی و تعداد زیادی ریشه جانبی هم تشکیل می‌دهد و حجم ریشه ای مناسبی تولید می‌کند.

نیاز های آب و هوایی مهم درخت دارچین

درخت دارچین به دامنه وسیعی از شرایط آب و هوایی سازگار است. درخت دارچین به آب و هوای گرم و مرطوب با بارش سالانه متوسط در حدود 2000 تا 2500 میلی متر و دمای متوسط 27 درجه سانتی گراد نیاز دارد. درختان دارچین به مناطق جنگل های بارانی همیشه سبز تعلق دارند. این درخت در عرض های جغرافیایی پایین تر رشد کرده و نیاز به نور دارد ولی از آنجایی که از درختان جنگلی است به نیم سایه هم مقاوم است. این درخت در دامنه متفاوتی از خاک ها در مناطق گرمسیر قابل رشد است ولی نوع بافت خاک به کیفیت پوست چوب تولید شده تاثیر دارد. در خاک های شنی نرم یا لومی نسبتا سبک بهتر از خاکهای سنگی و قلوه سنگی رشد می‌کند. دامنه pH مناسب برای رشد این درخت بین 4 تا 6 است. بهترین خاک دارای زه کشی خوب، از نظر pH خنثی و دارای بافت متوسط تا سبک است.

 از نظر آب و هوایی به مناطق جنگلی گرمسیری متعلق دارد. کمترین دمایی که تحمل می‌کند 2 تا 10 درجه سانتی گراد و بیشترین دمایی که تحمل می‌کند 29  تا 33 درجه سانتی گراد است. دماهایی که برای رشد مورد نیاز است بین 26 تا 31 درجه سانتی گراد است.

بارندگی مورد نیاز دارچین

در فصل خشک حداقل 40 میلی متر بارندگی نیاز دارد. میانگین بارش سالانه مورد نیاز برای این گیاه 1500 تا 3600 میلی متر است.

برداشت دارچین

کشاورزان محصول اصلی را در فصل سرد سال برداشت می‌کنند، و شاخه ها را از نزدیک سطح خاک قطع می‌کنند. در ابتدا شاخه ها به وسیله چاقو به صورت دایره وار تراشیده شده و پوست کنده می‌شوند. پوسته های تراشیده شده به شکل استوانه ای بوده و بعد از برداشت به مدت 4 تا 5 روز نگه داشته شده تا خشک شوند. این پوسته های تو خالی برای خشک شدن بیشتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند.

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.cabi.org/isc/datasheet/13573#todescription

https://www.britannica.com/plant/cinnamon

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128131480000335


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۰/۱۵