کاشت درخت ازگیل چطوریه؟

ازگیل (Mespilus germanica) درختی از خانواده رزاسه است. گیاه دارای برگهای چرمی و دراز و گلهای سفید و جذاب با مرکز زرد است.  میوه این درخت شبیه سیبی کوچک و به رنگ قهوه ای است و در انتهای میوه حفره ای دارد.

کشت درخت ازگیل

ازگیل (Mespilus germanica) درختی از خانواده رزاسه است. گیاه دارای برگهای چرمی و دراز و گلهای سفید و جذاب با مرکز زرد است.  میوه این درخت شبیه سیب و کوچک و به رنگ قهوه ای است و در انتهای میوه حفره ای دارد. میوه در زمستان می‌رسد. این گیاه نیاز به نور کامل و آبیاری دارد. در برابر یخبندان مقاوم است. ارتفاع درخت حدود 5 متر است و گاهی ممکن است تا 8 متر هم برسد. PH مناسب برای رشد این درخت 6 تا 8 است. منشاء اولیه درخت ازگیل اروپا، ترکیه، ایران و شمال آمریکا است. در اروپا از حدود 100 سال بعد از میلاد مسیح شناخته شده است. در مناطقی مانند هلند در مناطق جنگلی مشاهده می‌شود. از نظر خاک باید غنی باشد. درختی است که هم از نظر زینتی و هم تولید میوه کاربرد دارد.

مناطق مناسب با درخت ازگیل

مناطق مناسب برای کاشت درختان ازگیل اقلیم گرم و نیمه گرمسیری است. خاک مناسب باید دارای زه کشی خوب و کمی اسیدی باشد. زمان کاشت این درختان از ماههای پاییز تا زمستان است. زمان گلدهی آن فروردین تا اردیبهشت ماه است و زمانی که میوه کامل برسد آبان ماه است. گلهای درختان ازگیل کامل هستند (هم دارای پرچم و هم مادگی هستند) در نتیجه خود گرده افشان است و برای گرده افشانی نیاز به زنبور عسل دارد.

گل ازگیل
میوه ازگیل

شرایط مناسب برای کاشت درختان ازگیل

خاک مناسب برای کاشت درختان ازگیل باید عمیق، سبک شنی، متوسط یا لومی تا نسبتا سنگین باشد ولی باید مرطوب باشد و دارای زه کشی مناسب باشد. دامنه وسیعی از pH ها از اسیدی تا خنثی و بازی را تحمل می‌کند. نور مناسب برای رشد این درختان نور کامل تا نیم سایه است. درخت بادهای با قدرت متوسط را هم تحمل می‌کند. درختان ازگیل از درختانی هستند که در اغلب خاکها حتی خاکهای گچی و با زه کشی کم هم رشد دارند و لی بهترین رشد را در خاکهای غنی و با زه کشی خوب دارند. بهترین نور برای این درخت آفتاب کامل است ولی در نیم سایه هم رشد می‌کند. در سالهای ابتدایی کاشت نیاز به آبیاری کامل دارند.

روش های تکثیر درختان ازگیل

درختان ازگیل بوسیله روش پیوند شاخه یا جوانه روی پایه های بذری ازگیل یا درخت به قابل پیوند هستند.  اگر پایه های مناسب داشته باشید امکان احداث نهالستان ازگیل وجود دارد. در سه تا چهار سال اول بعد از کاشت درختان برای جلوگیری از خم شدن شاخه از قیم استفاده شود.

میوه ازگیل

نهالستان ازگیل
باغ ازگیل

زمان کاشت درختان ازگیل

روش تکثیر درختان ازگیل بذر و پیوند روی پایه بذری است. زمان کاشت ازگیل بین آبان تا اسفند در زمان سرما است. البته در خاک غنی و مناسب کاشته شود و دقت شود در خاک گلی اقدام به کشت نشود. در زمان انتقال گیاه مراقبت توپ ریشه ای باشد. حفره ای که ایجاد می‌کنید باید 2 تا 3 برابر اندازه گیاه باشد. زمانی که در گلدان کاشته شود آبیاری هر هفته و زمانی که خاک سطحی خشک شد و زمانی که در فضای باز کشت شد هر زمان بارندگی کافی نیست به آبیاری باید توجه زیادی شود. زمان انتقال نهال دو سال بعد از کشت بذر است. ازگیل درختی خزان دار است و فاصله کاشت مناسب بین درختان 6 در 6 است.

کود دهی درختان ازگیل

در اسفند ماه از کودهای عمومی مانند گرومور به مقدار 70 گرم به ازای هر درخت و در محیط ریشه اضافه شود. بعد از استفاده از کودها از موادی آلی پوسیده به صورت مالچ استفاده کنید تا رطوبت خاک حفظ شود. از کودهای آلی دامی و یا کمپوست هم به شکل چالکود می‌توان استفاده کرد.

هرس و تربیت درختان ازگیل

درختان ازگیل برای رشد و تولید خوب به هرس سالانه در زمستان نیاز دارند. در سه یا چهار سال اول یک سوم بلند ترین شاخه بریده شود. همچنین شاخه هایی که از مرکز درخت می‌گذرند حذف شوند. این کار کمک می‌کند تا ساختار اصلی درخت به شکل مرکز باز حفظ شود در این روش سه تا چهار شاخه اصلی حفظ می‌شود. شاخه های کوتاه تر از 23 سانتی متر را باقی بگذارید و از طرفی شاخه های شلوغ درختان را خلوت کنید. بعد از سال چهارم شاخه های در هم، مرده و بیمار را حذف کنید. این اقدامات قبل از بلوغ کامل درخت کار ساز است و وقتی به مرحله بلوغ رسید هرس تاثیری بر شکل اصلی درخت نمی‌گذارد به همین دلیل شکل نهایی درخت در سالهای ابتدایی کاشت نهال تعیین می‌شود.  

محصولات درخت ازگیل و برداشت

گلهای ازگیل سفید رنگ هستند و در اواسط بهار شکوفا می‌شوند. میوه های خوشمزه ازگیل آخر پاییز تا زمستان  برداشت می‌شوند. گوشت میوه در زمان نارس بودن سفید است و با رسیدن قهوه ای می‌شوند و نرم و کاملا شیرین می‌شود. در ایران از تمام قسمتهای گیاه شامل میوه، گل، برگ یا پوست درخت استفاده دارویی می‌شود. بذر های ازگیل دارای مواد سمی مانند هیدروژن سیانید است. زمانی که اندازه قطر میوه های ازگیل به 2.5 تا 5 سانتی متر برسد تقریبا همزمان با اواخر مهر ماه تا آبان ماه زمان مناسب برای برداشت است. در این زمان میوه کاملا رسیده نیست. همچنین می‌توان میوه ها را تا اواخر پاییز روی درخت نگه داشت تا کاملا برسند و خطری یخ زدگی میوه ها را تهدید نمی‌کند. برداشت حتما در روزهای خشک انجام شود. بلافاصله بعد از برداشت میوه ها قابل مصرف نیستند و باید مدتی نگه داشته شوند ولی برای تهیه ترشی، سرکه و دسرها قابل استفاده است. برای جلوگیری از پوسیدگی میوه ها را در محلول اشباع آب و نمک قرار دهید. چشم میوه را رو به پایین قرار دهید و در جعبه های داری محفظه در خنک و تاریک و دور از یخ زدگی قرار دهید. معمولا 2 تا 3 هفته بعد از برداشت میوه زمانی که کاملا رسیدند و قهوه ای شدند زمان مصرف است.

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.balkep.org/mespilus-germanica.html

http://www.deepdale-trees.co.uk/trees/information/Mespilus-germanica.pdf

https://www.groww.fr/en/plants/medlar

https://www.rhs.org.uk/advice/profile?pid=131


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۹/۲۶