کاشت تمشک

گیاه تمشک (Rubus idaeus) میوه خوشمزه و آبداری است و دو نوع دارد.تمشک بیشتر برای باغچه های خانگی مناسب است زیرا میوه های آسیب پذیری دارد. این گیاه در مکانی که گوجه فرنگی، فلفل، سیب زمینی و بادمجان در مدت سه سال قبل از آن کاشته شده باشد، نباید کاشته شود.

تمشک

گیاه تمشک (Rubus idaeus) میوه خوشمزه و آبداری است و دو نوع دارد. یک نوع تمشکها تمشک معمولی هستند که در اوایل تا اواسط تابستان می‌رسند و تمشک های همیشه بارده نامیده می‌شوند. نوع دیگری از تمشکها بر خلاف توت فرنگی همیشه بارده که در تمام طول تابستان میوه تولید می‌کنند. تمشک همیشه بارده یک نوبت میوه دهی در ابتدای تابستان دارد که روی شاخه های رشد یافته سال قبل است و یک نوبت باردهی در پاییز دارد که روی شاخه های رشد یافته سال جاری تشکیل می‌شوند. تمشک بیشتر برای باغچه های خانگی مناسب است زیرا میوه های آسیب پذیری دارد. این گیاه در مکانی که گوجه فرنگی، فلفل، سیب زمینی و بادمجان در مدت سه سال قبل از آن کاشته شده باشد، نباید کاشته شود.

نیازهای کاشت و کوددهی

تمشک
تمشک

تمشک به خوبی در آب و هوای مناطق شمالی که بهار طولانی و گرم شدن تدریجی و آهسته دارند قابل کشت است. این گیاهان در تابستان های گرم در مناطق سایه دار هم رشد می‌کنند. تمشک ها به آفتاب کامل نیاز دارند. نیاز به خاک غنی، کمی اسیدی(pH بین 6 تا 6.5) و با زهکشی کافی نیاز دارند. خاک باید مقدار کافی کمپوست داشته باشد و کودهای آلی و کمپوست باید به خوبی پوسیده شده باشد. در زمان گلدهی و میوه دهی تمشک نباید تنش خشکی وارد شود. تمشک در ابتدای بهار با استفاده از کودهای کامل دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم استفاده شود.  

تمشک با خاکهای بدون زه کشی و آب گرفته و رسی سازگار نیست. همچنین خاکهای قلیایی(با اسیدیته بالا) و گچی برای کاشت تمشک مناسب نیستند و باعث زرد شدن برگها به دلیل کمبود عناصر غذایی و زیادی آهک می‌شود. خاکهای سبک که رطوبت را در خود نگه نمی دارند هم باعث کوتاه شدن بوته‌ها و کاهش محصول می‌شود.

تمشک

کاشت تمشک

تمشک ها در چهار رنگ مختلف قرمز، زرد، بنفش و سیاه دیده می‌شوند. ارقام سیاه و بنفش ارقام بالا رونده هستند و باید روی داربست هدایت شوند. برای این کار باید با کمک نخ شاخه ها با داربست بسته شوند. زمان کاشت تمشک از پاییز تا ابتدای بهار قبل از رشد جدید است. گیاهان باید با فاصله 7 در 2 متر مربع ازهم کاشته شوند. بعد از کاشت باید سرزنی شوند تا شاخه های جدید ظاهر شوند.

میوه تمشک روی شاخه های رشد سال قبل تشکیل می‌شود. به ارقام تابستان بارده در سال اول باید اجازه داد تا مستقر شوند. بعد از برداشت میوه شاخه باید هرس شود تا شاخه جدید شروع به رشد کند.

تمشک همیشه بارده

روش کاشت این تمشک کمی با تمشک تابستان بارده متفاوت است. در این ارقام در اولین پاییز یک سوم بالایی درختچه میوه می‌دهند. بعد از برداشت باید مناطقی از شاخه که میوه تولید کرد (یک سوم بالایی) را قطع کنید. اگر تمام طول شاخه میوه تولید کرده بود تمام طول شاخه را قطع کنید. شاخه های جدید به سرعت رشد کرده و جایگزین شاخه های قبلی خواهند شد. هرگز در هرس تمشک شاخه هایی که میوه نداده اند را هرس نکنید چون در سال بعد میوه تولید می‌کنند.

تمشک های بنفش

تمشک به راحتی در انتهای تابستان به روش خوابانیدن انتهایی از شاخه سال جاری قابل تکثیر است. در اواخر شهریور شاخه ها تمایل دارند به شکل کمانی به طرف خاک رشد کنند و تمایل به تکثیر دارند. وقتی انتهای شاخه به خاک برخورد کند ریشه تولید کرده و گیاه جدید بوجود می‌آید. باید اجازه بدهید گیاه جدید به گیاه اصلی متصل بماند تا در اوایل بهار که رشد جدید اتفاق بیفتد جدا شود. علاوه بر روش خوابانیدن انتهایی که گفته شد می‌توان از پاجوش ها هم استفاده کرد.

برای کاشت گیاه جدید گودالی به عمق 45 سانتی متر و عرض 20 تا 25 سانتی متر حفر کنید. از آبان تا آذر ماه و تا اواخر بهمن ماه می‌توان کاشت نهال های ریشه لخت را ادامه داد. بین گودال ها برای کاشت شاخه ها 45 سانتی متر فاصله در نظر بگیرید. در این گودال ها مواد آلی استفاده کنید و بعد از کاشت خاک اطراف نهال را محکم کنید. همچنین در گودال از کودهای پایه فسفر و پتاسیم آهسته رها شونده بریزید و مواد ارگانیک اضافه کنید. به شکل گلدانی هم می‌توانید شاخه های تمشک را در گلدان بزرگی بکارید.

تمشک

 مراقبت های تمشک

گیاهان تازه کاشته شده را در سال اول به محض خشک شدن خاک آبیاری کنید. در سالهای بعدی آبیاری در زمانی انجام می‌شود که میوه در حال رشد بوده وهوا خشک است. در اواخر بهار برای جلوگیری از رشد علف هرز و برای حفظ رطوبت خاک در اطراف گیاه از مالچ استفاده می‌شود. برای داشتن حداکثر عملکرد در اوایل اسفند ماه با کودهای کامل خاکی آهسته رها شونده تغذیه شود. به محض دیدن علفهای هرز آنها را از بین ببرید. در زمان از بین بردن علفهای هرز مراقب باشید تا تنه و شاخه های درختچه آسیب نبیند.

برداشت تمشک

قبل از برداشت میوه ها اجازه دهید که میوه ها به طور کامل برسند و تغییر رنگ بدهند. برداشت به شکل تدریجی است و بعد از برداشت باید در یخچال نگهداری شوند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

 

منابع

https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/raspberries-rubus-idaeus

http://www.thegardenhelper.com/raspberry.html


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۵/۲۷