پرورش و نگهداری گیاه لاکی بامبو

گیاه لاکی بامبو گیاهی بومی چین و شرق آسیا است. این گیاه متعلق به خانواده دراسنا است. همچنین در جنوب شرقی آسیا و غرب آفریقا هم وجود داشته است. ارتفاع این گیاه در زادگاه خود ممکن است به 5 متر برسد. گیاهی آبزی است و دمای مناسب برای رشد آن حداقل 10 تا 15.5 درجه سانتی گراد است.

گیاه بامبو

گیاه لاکی بامبو با نام علمی (Dracaena braunii) گیاهی بومی چین و شرق آسیا است. این گیاه متعلق به خانواده دراسنا است. بومی مناطق جنوب شرقی آسیا و غرب آفریقا است. ارتفاع این گیاه در زادگاه خود ممکن است به 5 متر برسد. گیاهی آبزی است و دمای مناسب برای رشد آن حداقل 10 تا 15.5 درجه سانتی گراد است.

خواص گیاه لاکی بامبو

اگر به دنبال یک گیاه مناسب برای فنگ شویی هستید لاکی بامبو گیاه مناسبی است. بر اساس اعتقاد چینی ها لاکی بامبو پنج عنصر زمین، چوب، آب، آتش و فلز را به همراه دارد. بامبو اجازه می‌دهد دانایی، خرد و سعادت به منزل شما وارد شود. تعداد شاخه های بامبو معانی مختلفی دارد:

یک شاخه: وحدت  جریان انرژی

دو شاخه: خوش شانسی در عشق

سه شاخه: رشد، زایش خانواده

چهار شاخه: مرگ

پنج شاخه: ثروت، جاودانگی، خوش شانسی، شادی و موفقیت

شش شاخه: ثروت، موفقیت خوش شانسی

هفت شاخه: سلامتی و رشد فردی

هشت شاخه: انرژی بی نهایت و نعمت

نه شاخه: حق شناسی و تشکر

بامبو

معرفی گیاه بامبو

این گیاه جز گیاهان درختچه ای دسته بندی می‌شود. گیاه بومی بومی غرب آفریقا و بیشتر منطقه کامرون است. در مناطق با جنگل های بارانی رشد می‌کند و به عنوان گیاه خانگی رشد خوبی دارد. ارتقاع لاکی بامبو به 60 تا 100 سانتی متر می‌رسد. قطر این گیاه به 1.5 تا 4 سانتی متر می‌رسد. در داخل آپارتمان ممکن است داخل گلدان آب قرار داده شود. آب گلدان بامبو در بهار و تابستان هر 2 هفته یکبار تعویض شود. در داخل گلدان علاوه بر آب از سنگ های معدنی غیر سمی استفاده شود. این گیاه برای سگ ها یا گربه ها ممکن است سمی باشد. گیاه بامبو گیاهی است که شرایط نگهداری آسانی دارد.

لاکی بامبو به دلیل اینکه نیاز نوری کمی دارد بسیار مورد استقبال قرار دارد. از جمله گیاهانی است که در اداره، حمام یا راهروهایی که نور آفتاب ندارند قابل نگهداری است. می‌تواند تنها با داشتن مقدار کمی نور غیر مستقیم به رشد خود ادامه دهد. البته علاوه بر این چه در آب و چه در خاک باشد به تغذیه نیاز دارد.

نگهداری از گیاه بامبو

نور مناسب برای لاکی بامبو

لاکی بامبو محیط روشن، نور آفتاب فیلتر شده را ترجیح می‌دهد زیرا نور آفتاب مستقیم باعث سوختن برگ های بامبو می‌شود. در زادگاه خود هم در جنگل های بارانی و نقاط نیم سایه رشد می‌کند. بامبوها به نور کم سازگار تر هستند تا نور زیاد. بعلاوه با رشد کردن بیشتر بامبو به نور بیشتری دسترسی پیدا می‌کند.

آبیاری لاکی بامبو

گیاه بامبو به راحتی در گلدان حاوی سنگریزه برای نگهداری گیاه و آب قابل رشد است. آب مناسب برای گلدان بامبو آب شرب یا آب مقطر است. اگر از آب شهری استفاده می‌شود باید به مدت 24 ساعت بماند تا گاز کلر آن خارج شود. ریشه های یک لاکی بامبو سالم قرمز رنگ است در نتیجه وقتی ریشه های قرمز مشاهده کردید نگران نشوید. همچنین فراموش نکنید هر هفته یکبار آب گلدان تعویض شود.

دمای مناسب برای رشد بامبو

لاکی بامبو در دماهای بالا بین 18.3 درجه تا 32 درجه سانتی گراد رشد خوبی دارد. بنابراین این گیاه را در جریان مستقیم باد سرد یا گرم مانند کولر یا هیتر قرار ندهید.

بستر مناسب کشت بامبو

علاوه بر محیط آب، لاکی بامبو می‌تواند در بستر دارای زه کشی مناسب و خاک غنی هم کاشته شود. خاک مناسب باید مرطوب باشد، ولی خیس نباشد.

کودهای مورد نیاز برای رشد بامبو

گیاهان رشد یافته در آب هر ماهه نیاز به تغذیه دارند. برای رشد  به یک کود خیلی ملایم مایع نیاز دارند. یک قطره از کودهای مایع برای رشد اکثر گیاهان بامبو کافی است. اکثر اشتباهاتی که در رابطه با نگهداری لاکی بامبو انجام می‌شود مربوط به آب است. آب شهری که دارای کلر است و همچنین آب های آلوده به باکتری ها می‌تواند باعث از بین رفتن بامبو شود. هر هفته از آب بطری یا آب مقطر برای کاهش این آلودگی ها استفاده کنید. رشد جلبک ها در آب به دلیل این است که گیاه در گلدان بی رنگی که نور از آن عبور می‌کند قرار گرفته است. برای رفع این مشکل آب را تعویض و گلدان را بشویید و اگر بر طرف نشد از گلدان مات که نور را عبور نمی‌دهد استفاده کنید.

اگر برگهای لاکی بامبو زرد شدند ممکن است به دلیل نور زیاد یا کود زیاد باشد. اگر به این دلایل بود گلدان را به محیط کم نور تری منتقل و کود را قطع کنید. اگر برگها قهوه ای شده بودند ممکن است هوا خشک باشد یا آب آلوده باشد. اگر ساقه های بامبو پوسیده شدند و یا شروع به لهیده شدن کردند به سرعت بریده شوند و قسمتهای سالم گیاه در آب سالم قرار داده شوند تا ریشه بزنند. گیاه لاکی بامبو همان حساسیت های گیاهان گرمسیری آپارتمانی را نسبت به آفات دارد.

تعویض گلدان یا تکثیر لاکی بامبو

زمانی که ریشه‌ها در گلدان در هم و فشرده شدند زمانی است که گلدان ها باید تعویض شوند. زمانی که تراکم بامبو در گلدان زیاد شد زمان تعویض گلدان بامبو است. اگر گلدان فقط آب خالی دارد تعویض آسان است ولی اگر خاک هم دارد ابتدا آبیاری شود و ضربه ای به گدان زده شود تا گیاه از آن خارج شود. سپس گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید. برای افزایش و تکثیر لاکی بامبو ابتدا ببنید گیاه سالم است یا نه. برای تکثیر گیاه باید بیش از دو بند و یک پاجوش داشته باشد. ساقه جدید را از پایین منطقه ای که ریشه داده یا ساقه بدون ریشه ببرید و در گلدان جدید بکارید.

چطور در لاکی بامبو پیچ ایجاد کنیم؟

ایجاد پیچ یکی از تغییرات جذابی است که در لاکی بامبو ممکن است ایجاد شود. برای این کار اقدامات زیر را انجام دهید:

یک سمت یک جعبه بزرگ را ببرید. جعبه را روی گیاه قرار دهید به طوری که یک سمت گیاه روشن و یک سمت گیاه تاریک باشد. تمام مراقبت های معمول گیاه را انجام دهید تا گیاه به سمت منبع نور رشد کند. بعد از کمی رشد گیاه را به آرامی بچرخانید. این کار تا زمانی که ساقه یه دور بزند ادامه میابد. برگ قسمت هایی از ساقه که چرخش پیدا کرده اند را حذف کنید تا شلوغ نشود.

پیچ بامبو

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.proflowers.com/blog/lucky-bamboo-care

file:///C:/Users/MOTAVAF/Downloads/30958-30709-1-PB.pdf

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۰/۱۴