نگهداری از گیاه بنت القنسول و ادریسی

بیش از 100 رقم گیاه بنت القنسول در سراسر دنیا وجود دارد. که به گل کریسمس معروف است. رنگ براکته های قرمز براق این گیاه باعث این نامگذاری شده است. در انتهای این براکته ها گلهای زردی وجود دارد. این براکته های قرمز رنگ جاذب حشرات هستند.

گیاه بنت القنسول

بیش از 100 رقم گیاه بنت القنسول (Euphorbia pulcherrima) در سراسر دنیا وجود دارد. که به گل کریسمس معروف است. رنگ براکته های قرمز براق این گیاه باعث این نامگذاری شده است. در انتهای این براکته ها گلهای زردی وجود دارد. این براکته های قرمز رنگ جاذب حشرات هستند.

بنت القنسول گیاهی چند ساله و بومی مناطق گرمسیری مکزیک است که ارتفاع آن ممکن است تا 60 سانتی متر هم برسد. نیاز به نور کامل دارد و خاک مناسب برای این گیاه باید دارای بافت متوسط یا لومی و pH بین 5.5 تا 6.5 باشد. زمان گلدهی این گیاه زمستان در زمان کوتاه شدن طول روز است.

بنت القنسول

مکان نگهداری ببنت القنسول

نور

مکان مناسب برای رشد و نگهداری گیاه بنت القنسول باید پر نور، گرم باشد و به طور مناسب از آن نگهداری شود. بنت القنسول را در پشت پنجره جنوبی یا جنوب شرقی و آفتاب گیر قرار دهید. این گیاه گیاهی گرمسیری است و بسیار نور پسند است.

خاک

خاک مناسب برای بنت القنسول باید دارای زه کشی مناسب و ترکیبی از مواد آلی مانند کوکوپیت، خاکبرگ پوسیده و پرلایت باشد.

آبیاری

زمانی که سطح خاک با لمس شدن نشان داد که خشک شده است زمان مناسب برای آبیاری است. آبیاری کنید تا زمانی که آب از انتهای گلدان خارج شود. یکی از دلایل عمده ریزش برگهای بنت القنسول پژمردگی است. گلدان هایی که پژمرده شده اند حتی می‌توانند در فصل بعد مجدد رشد کنند و زنده شوند.

دما و رطوبت مورد نیاز

برای اینکه گیاه بنت القنسول در طول سال رشد کند و گل بدهد باید دما در حد 18.3 تا 24 درجه سانتی گراد قرار بگیرد. البته کاهش دما تا 15 درجه سانتی گراد در طول شب به گیاه آسیب وارد نمی‌کند ولی قرار دادن و تماس برگها به پنجره های سرد باعث ریزش برگها می‌شود. اگر بنت القنسول هایی دیدید که ساق بلند هستند و برگهای کوچکی دارند احتمال زیاد به دلیل کاهش دما بوده است.

کوددهی بنت القنسول

در زمان گلدهی بنت القنسول کوددهی انجام نشود. زمان کوددهی شروع فصل رشد در بهار و هر 4 هفته یکبار است.

تعویض گلدان بنت القنسول

در ماههای دی تا اسفند ماه زمانی که سطح خاک خشک می‌شود آبیاری کنید. در فروردین ماه کم کم آبیاری را کم کرده، و اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود ولی مواظب باشید که گیاه تشنه نشود. در ماههای اردیبهشت از 12 سانتی متری هرس کنید و به گلدان بزرگتری منتقل کنید. در کنار پنجره پر نور و دمای 18 تا 23 درجه سانتی گراد قرار دهید. در بهار تا تابستان هر دو هفته یکبار می‌توانید از کودهای کامل استفاده کنید. در خرداد ماه گلدان را از پشت پنجره پر نور به جایی که نسبتا سایه باشد منتقل کنید. در تیر ماه کمی سر برداری یا پینچینگ انجام دهید. در مرداد ماه رشد شاخه ها باید به صورت منشعب باشد. بار دیگر برای تحریک رشد و انشعاب بیشتر ساقه ها پینچینگ انجام دهید. در شهریور ماه آبیاری و کوددهی انجام شود و در دمای 18 تا 20 درجه باشد.

زودتر از یک سال نیاز به تعویض گلدان ندارد و در ته گلدان حتما از سنگریزه استفاده شود.

علت ریزش برگ بنت القنسول

اگر نور کافی به گیاه نرسد و یا گیاه در هوای سرد قرار بگیرد برگهای گیاه شروع به ریزش می‌کنند. حتی گیاه در مدت زمان کوتاه هم نباید در معرض آب و هوای خیلی سرد قرار بگیرد.

علت پژمردگی برگ بنت القنسول

این مشکل بیشتر در گلدان های خیلی خیس بوجود می‌آید. این گیاه گرمسیری رطوبت را به خیسی خاک ترجیح می‌دهد. قبل از آبیاری باید اجازه دهید که آب از گلدان خارج شود تا باعث ایجاد پژمردگی نشود.

تکثیر بنت القنسول

برای تکثیر باید از انتهای شاخه های نبت القنسول قلمه ای به اندازه 7.5 سانتی متر تهیه کنید. قلمه ها باید از رشد جدید در بهار و اوایل تابستان تهیه شوند. بعد از بریدن قلمه ها از انتهای آنها شیره سفید رنگی خارج می‌شود که اگر انتهای قلمه را در ظرف آبی قرار دهید این جریان متوقف می‌شود. بعد از قطع شدن جریان قلمه ها را در بستر ریشه زایی ماسه ای قرار دهید.

گیاه ادریسی

گیاه ادریسی یکی از گیاهان چند ساله است که توانایی گلدهی در ماههای بهار و پاییز را دارد که باعث افزایش زیبایی باغ میشود. ادریسی تابستانه 10 تا 12 هفته و بیشتر از سایر ارقام گل می‌دهد.

نگهداری از گیاه ادریسی

محل مناسب برای کاشت درخت ادریسی در مناطق شمالی باغ و مکان هایی که نور کافی دارد مناسب است. در مناطق شمالی در روز 2 تا 3 ساعت نور افتاب صبح و بعد از ظهر نیاز دارد. علاوه به آب و هوا خاک هم در داشتن درختچه های ادریسی مناسب مهم است. قبل از کاشت باید ازمون خاک انجام شود. بهترین خاک برای این گیاه خاک با بافت متوسط است. اگر خاک سنگین و رسی دارید از گچ کشاورزی استفاده کنید. ترکیب خاک طوری باشد که تهویه داشته باشد. گودالی که ایجاد می‌کنید بزرگتر از اندازه ریشه نهال باشد، و در انتهای گودال ترکیبی از کودهای آلی ارگانیک و سایر کودها بریزید. اگر ریشه ها به هم چسبیده هستند به آرامی از هم باز کنید و بکارید. در زمان کاشت نهال حتما طوقه از خاک خارج باشد و به هیچ عنوان عمیق کاشته نشود.

ادریسی

کوددهی گیاهان ادریسی

زمان مصرف کود برای گیاهان ادریسی در بهار و پاییز است. توصیه می‌شود از کودهای کامل دارای فسفر بالا به شکل گرانوله استفاده شود. کوددهی بالا باعث بزرگ شدن برگ گیاه و کوچک شدن گلها می‌شود. فرمول کود کامل مناسب برای ادریسی NPK 24-10-2 استفاده شود.

آبیاری گیاهان ادریسی

گیاهان ادریسی به زه کشی خوب، خاک مرطوب ولی نه خاک خیس نیاز دارند. آبیاری زیاد باعث می‌شود گلهای کمی تولید شود. خاکهای رسی آب را بیشتر در خود نگه می‌دارند و چون اجازه نفوذ آب بیشتر را نمی‌دهند رواناب بیشتری تولید می‌کنند. اگر دمای مکانی که ادریسی کاشته شده افزایش بیابد و خیلی زیاد شود ادریسی پژمرده می‌شود.  

گلهای آبی یا صورتی در ادریسی

یکی مهم ترین ویژگی های گل های ادریسی تابستانه تغییر رنگ گلها است. انجام آزمایش خاک ساده برای تعیین pH خاک می‌تواند رنگ گل ادریسی را تعیین کند. در خاکهای خنثی رنگ گل ها سفید در pH کمتر از 6 در دامنه اسیدی باعث می‌شود رنگ گلها آبی شود و در pH بیشتر از 6 رنگ گلها صورتی می‌شود. درختچه ادریسی به هرس کمی نیاز دارد و اگر هرس بیشتر از حد معمول باشد رشد رویشی بیشتر شده و تشکیل گل کمتر می‌شود.

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.thespruce.com/poinsettias-keepers-or-compost-1403587

https://growniagara.com/planting-hydrangea-macrophylla-by-endless-summer-hydrangea/gardening-101/

https://www.guide-to-houseplants.com/poinsettia-care.html


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۰/۲۵