معرفی گیاهان دارویی

درخت ژینکو درختی خزان دار از خانواده ژینکوآسه است. این درخت در سراسر جهان به دلیل مقاومت بالا به قارچ ها و حشرات شناخته شده است. این درخت به آب و هوای سرد مقاوم است، البته بیشتر بازدانگان در شرایط آب و هوایی سخت و مناطق شهری می‌توانند زنده بمانند. این درخت تنها باقیمانده راسته زینکوآلس است که از زمان های دور باقی مانده است.

ژینکو

درخت ژینکو (Ginkgo biloba) درختی خزان دار از خانواده ژینکوآسه است. این درخت در سراسر جهان به دلیل مقاومت بالا به قارچ ها و حشرات شناخته شده است. این درخت به آب و هوای سرد مقاوم است، البته بیشتر بازدانگان در شرایط آب و هوایی سخت و مناطق شهری می‌توانند زنده بمانند. این درخت تنها باقیمانده راسته زینکوآلس است که از زمان های دور باقی مانده است.

ویژگی های فیزیکی درخت ژینکو

درخت ژینکو به شکل هرم است با شاخه های استوانه ای و منشعب که تا حدود 30 متر می‌رسد. قطر این درخت به 2.5 متر می‌رسد. رنگ پوسته تنه به خاکستری و دارای شیارهای عمیق در درختان مسن تر است و بافت چوب پنبه ای دارد. چوب درخت ژینکو به رنگ روشن، نرم است و ارزش اقتصادی زیادی ندارد. برگهای ژینکو حالت باد بزنی دارند. برگها چرمی بوده و طول آنها به 8 سانتی متر می‌رسد. اغلب برگها دارای دو لب هستند که بوسیله شکاف مرکزی از هم جدا می‌شوند. در تابستان به رنگ خاکستری تا سبز بوده و در پاییز به رنگ زرد طلایی در می‌آیند و تا آخر فصل روی درخت باقی می‌مانند و سپس به سرعت می‌ریزند.

درخت

کاربردهای درخت ژینکو

ژینکو در طب سنتی چینی کاربرد های زیادی دارد. در پایان قرن بیستم عصاره زینکو کم کم در سراسر جهان معروف شد و به عنوان داروی بالا بردن حافظه استفاده شد. این عصاره امروزه یکی از داروهای آلزایمر است. از عصاره ژینکو همچنین در درمان بیماری های اعصاب، التهابات، بیماری های چشمی، دیابت، استخوان و افسردگی استفاده می‌شود.

درخت توسکا

از دم کرده برگ درخت توسکا برای شستشوی زخم ها استفاده می‌شود. طعم گسی دارد و به جمع شدن لبه های زخم به طرف هم کمک می‌کند. هم از برگ و هم از پوست درخت برای تهیه نوعی چای برای درمان تورم لوزه و تب استفاده می‌شود. در صنعت دام برای خشک کردن پستان دام از شیر استفاده می‌شود. از شیره تازه توسکا برای درمان خارش و حساسیت پوست استفاده می‌شود.

درخت زبان گنجشک

زبان گنجشک درخت بلندی است که برگهای مرکب دارد که دارای 5 تا 9 یا 7 تا 11 برگچه است. پوست آن خشن و شیاردار است. بذرهای این درخت به شکل خوشه ای آویزان است و وقتی قهوه ای شد پراکنده می‌شود. از جوانه ها و برگهای تازه رشد کرده در فصل بهار برای تهیه چایی که به عنوان ملین کاربرد دارد استفاده می‌شود. همچنین در درمان بیماری هایی مانند زردی، نقرس و رماتیسم کاربرد دارد.

درخت راش

درخت راش پوست تنه متمایز، نرم و خاکستری دارد که به پوست فیل شباهت دارد. از پوست تنه در تهیه دمنوشی که در درمان بیماری های ریوی مانند سل نقش دارد استفاده می‌شود. این عصاره همچنین در پاک کردن خون کاربرد دارد ولی زنان باردار باید از مصرف آن خودداری کنند. از برگ آن در تهیه پماد سوختگی و سرمازدگی استفاده می‌شود.

راش

درخت توس

درخت توس پوست نازکی دارد که به آسانی جدا می‌شود و پرندگان برای ساختن لانه های خود از آن استفاده می‌کنند. رنگ پوست از سفید گچی، قهوه ای مایل به قرمز تا زرد و طلایی متنوع است. توس سیاه به توس شیرین هم معروف است. از برگهای توس در تهیه داروی ملین، بهبود دهنده زخم های دهان، رسوبات کلیه و مثانه و نقرس استفاده می‌شود. دمنوش آن در درمان دردهای رماتیسمی کاربرد دارد. عصاره غلیظی از برگ، جوانه و پوست تنه و استفاده از مقدار کمی از آن در وان حمام در درمان اگزما، پسوریازیس و سایر جوش های پوستی کمک می‌کند.

درخت زالزالک

زالزالک یک درخت کوچک، گرد و متراکم است که خار دارد همچنین میوه های آن قرمز و خوراکی هستند. میوه پاییزی و برگهای جدید بهاره بعنوان داروی مقوی قلب است. البته در استفاده از این دارو باید احتیاط کنید زیرا باعث افت فشار خون می‌شود. این دارو را یک هفته بعد از مصرف قطع کنید تا از کاهش شدید فشار خون جلوگیری کنید.

درخت بید

بید درخت پر کاربرد و آب دوستی است. در اوایل بهار جوانه های درختان بید شاتون طلایی تولید می‌کنند و با بالغ شدن دانه های کوچک در اواخر تابستان تولید می‌کنند. پوست همه درختان بید دارای سالیسیلیک اسید است که همان آسپیرین طبیعی است. زمان برداشت پوست در اوایل بهار است زمانی که جوانه ها در شاخه های دارای قطر 2.5 تا 7.5 سانتی متر شروع به تشکیل کردند. دم نوش پوست درخت بید در کاهش درد و تورم، اسهال، تب، دردهای مفصلی و سر درد مفید است.  

گیاه زرد چوبه

گیاهی بومی هند است و اعتقاد بر این است که خاصیت ضد سرطانی دارد. بعنوان داروی ضد التهاب و درمان کننده درد های آرتروز، جلوگیری از سرطان، بیماری های پوستی مورد استفاده مردم است. البته استفاده به مقدار زیاد و طولانی مدت باعث ایجاد بیماری های معده می‌شود.

زرد چوبه

گیاه کتان

دانه های کتان دارای یکی از سالم ترین روغن های گیاهی هستند و از گذشته های خیلی دور کاربرد داشته اند و خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند. کاهش فشار خون بالا و کاهش دهنده چاقی است. در پیشگیری از سرطان کولون، گر گرفتگی و التهابات نقش دارد.

روغن دانه انگور

روغن دانه انگور به صورت مایع، قرص و کپسول سال ها است که به عنوان یکی از مهم ترین داروهای آنتی اکسیدان کاربرد دارد. روغن دانه های انگور در کاهش کلسترول بد خون گردش خون ضعیف در رگهای پا کاربرد دارد. در جلوگیری از سرطان، تورم و التهابات عروقی و فشار خود استفاده می‌شود.

اسطوخودوس

اگر عصبی هستید توصیه می‌شود گاهی از روغن اسطوخودوس استفاده کنید. از این گیاه که داررای گلهای بنفش خوش رنگ و بوی مطبوع است برای تهیه روغن استفاده شده است. به دلیل خاصیت آرام بخش در داروهای دندانپزشکی و خواب آور استفاده می‌شود. علاوه بر این خواص ضد التهابی هم دارد. از آن به مقدار خیلی کم روی پوست برای خواص آروماتراپی آن استفاده می‌شود.

منبع

https://www.britannica.com/plant/ginkgo-tree

https://hillsborough-homesteading.com/medicinal-trees-forage-medicine/

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

 

 

 

 

 

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۱/۰۸