معرفی گوسفندان رومانف

نژاد گوسفندان رومانف یکی از نژادهای معروف در روسیه هستند و از مناطقی مانند ولگای روسیه در شمال غربی مسکو منشا گرفتند. نام این نژاد از نام یکی از شهرهای روسیه گرفته شده است. در قرن 18 ام میلادی برای اولین بار توسط افراد خارج از روسیه شناخته شده اند. بعد از مدتی در آلمان و فرانسه دارای اهمیت شدند.

 گوسفندان رومانف

گوسفندان نژاد رومانف یکی از نژادهای معروف در روسیه هستند و از مناطقی مانند ولگای روسیه در شمال غربی مسکو منشا گرفتند. نام این نژاد از نام یکی از شهرهای روسیه گرفته شده است. در قرن 18 ام میلادی برای اولین بار توسط افراد خارج از روسیه شناخته شده اند. بعد از مدتی در آلمان و فرانسه دارای اهمیت شدند. در سال 1980 دولت کانادا تعداد 4 گوسفند نر و 14 گوسفند ماده خریداری کرد که به مدت 5 سال قرنطینه بودند. بعد از انجام آزمایشات تعدادی از این گوسفندان به آمریکا برده شدند. امروزه گوسفند نژاد رومانف در سراسر دنیا وجود دارند. امروزه این گوسفندان بیشتر برای مصرف گوشت آنها پرورش داده می‌شوند.

ویژگی های گوسفندان نژاد رومانف

گوسفندان نژاد رومانف بسیار مقاوم هستند و در آب و هوا و شرایط نا مساعد توانایی بقا دارند و همواره می‌توانند بره، گوشت و پشم تولید کنند. بره ها معمولا حدود 100 روز بعد از تولد از نظر وزنی بالغ می‌شوند. همچنین می‌توانند در تمام طول سال تولید مثل کنند، علاوه بر این توانایی چند قلو زایی بالایی هم دارند. همچنین نژاد رومانف از نظر خلق و خو آرام هستند. نژاد رومانف گوسفندان دارای جثه متوسط تا بزرگی هستند. آنها یکی از نژادهای گوسفندان دم کوتاه شمال اروپا هستند. رنگ این گوسفندان معمولا در زمانی که تازه به دنیا می‌آیند سیاه خالص است. ولی رنگ بدن آنها به سرعت با افزیش سن به رنگ خاکستری تغییر می‌یابند.

گوسفندانی بدن شاخ هستند. متوسط وزن بدن آنها در گوسفندان بالغ نر بین 55 تا 80 کیلو گرم است. میانگین وزن آنها در میش های بالغ بین 40 تا 50 کیلو گرم است. در برخی منابع وزن گوسفند نر بین 113 تا 135 کیلو گرم و وزن گوسفند ماده بینن 68 تا 90 کیلو گرم هم گفته شده است. گوش های این گوسفندان در جنس نر و ماده هر دو متوسط، نوک تیز، هوشیار و به سمت پایین هستند. در سن 10 هفته تا 15 ماهگی به بلوغ می‌رسند. نرها در سن یک سالگی و ماده ها در سن 18 ماهگی توانایی تولید مثل را دارند. ماده ها در هر سال یک دوره زاد و ولد دارند در حالی که نرها در هر فصل توانایی بارور کردن 5 تا 10 میش را دارند.

رومانف ماده

رومانف نر

کاربرد های گوسفندان رومانف

گوسفندان رومانف بیشتر برای تهیه گوشت و محصول پشم به صورت جانبی پرورش داده می‌شوند.

برخی توصیه ها برای پرورش گوسفندان رومانف

گوسفندان رومانف بسیار مقاوم هستد و حیواناتی قوی هستند. آنها به خوبی با شرایط مناطق جزیره ای و سرد سازگاری پیدا می‌کنند. گوسفندان این نژاد اغلب به سرعت به بلوغ می‌رسند و حدود 3 تا 4 ماه طول می‌کشد. آنها در هر زمانی از سال توانایی تولید مثل دارند. میش ها توانایی چهار قلو، پنج قلو و یا برخی موارد شش قلو زایی را دارند. این میش ها تمایل دارند در بستر گوسفند شوند و بر خلاف نژادهای دیگر که فقط توانایی تک یا دوقلو زایی دارند. گوسفند رومانف اغلب توانایی تلاقی با اکثر نژادهای مهم و معروف را دارد. اغلب این نژاد برای تهیه گوشت پرورش داده می‌شوند ولی برخی موارد برای تولید پشم خوب هم پرورش می‌یابند. پشم گوسفندان رومانف بسیار محکم و کارا است. پشم این نژاد از لایه بیرونی رشته های 20.9 میکرو متری و رشته های داخلی 71.9 میکرو متری تشکیل شده است. میانگین وزن پشم در هر گوسفند حدود 4.5 کیلو گرم است.

اطلاعات تولید مثل و شیردهی میش ها

میش های این نژاد در هر زمانی از سال توانایی زادآوری دارند و اغلب توانایی تولید شیر کافی برای بره های خود را دارند. آنها یکی از گوسفندان پر بار و زایا در سراسر جهان هستند. دوره زاد آوری آنها بین 24 تا 36 ساعت است. دوره فحلی این ماده ها بین 13 تا 19 روز و میانگین 17 روز است. دوره آبستنی این نژاد بین 150 تا 155 روز و میانگین 152 روز است. این نژاد  بین 1 تا 2 دو قلو و یا حتی تا 6 قلو هم ممکن است به دنیا بیاورند. دوره شیر دهی این گوسفندان بین 150 تا 240 روز و به طور میانگین حدود 180 روز است. کیفیت شیر این نژاد خوب است ولی شیر این گوسفندان بیشتر برای تغذیه بره های آنها استفاده می‌شود.

تولید در گوسفندان نژاد رومانف

گوشت گوسفندان رومانف

گوشت گوسفندان این نژاد مطبوع، خوش طعم و آبدار است. در دوره 100 روزه وزن گوشت دام به 25 تا 35 کیلو گرم می‌رسد. گوشت گوسفند رومانف بسیار لذیذ و خوش طعم است. به طور تقریبی وزن گوشت در زمان بلوغ بره 58 کیلو گرم و وزن گوسفند بالغ 79 کیلو گرم است.

کیفیت پشم گوسفندان رومانف

رنگ پشم این گوسفندان سیاه تا خاکستری است. از این پشم برای بافتن گلیم و زیر انداز استفاده می‌شود. طول الیاف پش این نژاد در بره ها یا گوسفند بالغ به 10 تا 13 سانتی متر است. پشم این نژاد دو لایه است و ضخامت الیاف لایه درونی 20.9 و ضخامت الیاف لایه بیرونی 71.9 میکرو متر است. سالانه هر بره یا گوسفند بالغ 2.2 تا 3.6 کیلو گرم پشم تولید می‌کند.

ویژگی های تولید مثلی گوسفندان رومانف

تولید مثل در این نژاد هر ساله در زمان رسیدن به بلوغ جنسی انجام می‌شود. قوچ ها و میش ها در زمانی که حداقل سه ماه دارند توانایی تولید مثل دارند. میش های رومانف توانایی تولید مثل را در هر ماه از سال دارند. توانایی بارور شدن خارج از فصل و داشتن توانایی چند قلو زایی باعث شده این نژاد به یکی از نژادهای مهم از نظر تولید گوشت در سراسر دنیا تبدیل شود. بره های تولید شده در ابتدا سیاه هستند و به تدریج به خاکستری یا نقره ای تبدیل می‌شوند در حالیکه پاها همچنان سیاه هستند. از جمله توانایی هایی که در اصلاح نژاد به دنبال آن بوده اند توانایی ماده زایی است. همچنین از توانایی هتروزیس برای بهبود صفاتی مانند توان تولید، زنده ماندن بره ها، زایایی و اندازه بره در زمان تولد استفاده شده است. بسیاری از دامداران دنیا معتقدند زنده ماندن صنعت پرورش گوسفند به دلیل وجود میش های رومانف بوده است. این گوسفند که ظاهری مانند یک گوسفند عادی دارد ولی مانند یک رومانف عمل می‌کند.

بره رومانف

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.roysfarm.com/romanov-sheep/

https://domesticanimalbreeds.com/romanov-sheep-breed-everything-you-need-to-know/

http://afs.okstate.edu/breeds/sheep/romanov/


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸