خرید گاو نژاد سیمنتال

تاریخچه گاو سیمنتال به قرون وسطی بر می‌گردد. اولین نوشته های ثبت شده نشان می‌دهد که گاو سیمنتال حاصل تلاقی بین گاوآلمانی و نژاد کوچکتر ناشناخته ای از سوئیس بوجود آمد. خاستگاه گاو نژاد سیمنتال به دره سیم و سانی در سوئیس بر میگردد. یکی از مشهورترین نژادها با تولید شیر بالاتر از میانگین در اروپا می‌باشد.

معرفی گاو نژاد سیمنتال

در شرایط خشکسالی، کاهش نزولات آسمانی، کمبود تولید علوفه و تغییرات اقلیمی، انتخاب و پرورش دام هایی که بتوانند علاوه برسازگاری با شرایط آب و هوایی و تغذیه ای نامناسب و سخت، تولیدات خوبی نیز داشته باشند از اهمیت بالایی برخوردار است. گاو سیمنتال یکی از بهتـرین نژادهـای دو منظـورە  شیری - گوشتی در جهان از لحاظ تولید است. در کشور ما هم در سالهای اخیر توسعه گاو نژاد سیمنتال در بخش های وسیعی از استانهای شمالی، شمال غرب، غرب، استانهای جنوبی (خوزستان) و حتی مناطق مرکزی و کویری با استقبال دامداران مواجه شده و باعث رضایتمندی پرورش دهندگان شده است.

تاریخچه گاو نژاد سیمنتال

تاریخچه گاو سیمنتال به قرون وسطی بر می‌گردد. اولین نوشته های ثبت شده نشان می‌دهد که گاو سیمنتال حاصل تلاقی بین گاوآلمانی و نژاد کوچکتر ناشناخته ای از سوئیس بوجود آمد. خاستگاه گاو نژاد سیمنتال به دره سیم و سانی در سوئیس بر میگردد. یکی از مشهورترین نژادها با تولید شیر بالاتر از میانگین در اروپا می‌باشد.

خصوصیات گاو نژاد سیمنتال

رنگ سفید و قرمز، سفید و زرد از ویژگی های ظاهری این نژاد است. گاو سیمنتال یکی از نژادهای آرام و آسان برای پرورش و مدیریت می باشد. وزن گاو نر سمینتال در سن بلوغ به طور معمول حدود 1000 تا 1200 كيلوگرم است در صورتی که در نژاد هلشتاین وزن نر 1000 كيلوگرم می‌باشد. افزایش وزن نژاد سیمنتال حدود 900 تا 1400 گرم در روز است و دارای ضریب تبدیل غذایی بسیار عالی می‌باشند. وزن شروع پروار 204 تا 255 کیلوگرم و وزن در پایان دوره پروار (15 تا 18 ماهگی)600 تا 800 کیلوگرم می باشد. نسبت گوشت به ضایعات (مانند چربی لاشه و استخوان) در لاشه این نژاد نسبت به سایر نژادها بیشتراست. گوشت گاو سمینتال مطبوع، نرم، ترد و رنگ قرمز آن بازار پسند است. گاو سیمنتال برای آمیخته گیری نیز بسیار مناسب است. اصلاح نژاد با گاو سیمنتال در مقایسه با دیگر نژادهای از آن جهت مناسب است که نه تنها در توانایی تولید شیر بلکه در تولید گوشت نیز توانایی بالایی دارد.

رنگ گاو سیمنتال  از طلایی تا قرمز با قسمتهای کاملا مشخص سفید است. سر این نوع گاو سفید بوده و گاهی روی شانه ها هم سفید دیده می‌شود. گاوهای سمینتال آمریکایی غالبا رنگ سیاه و قرمز هستند و گاوهای خالخالی روشن تر هستند. نسل های بوجود آمده انتخابی دارای ویژگی های خاصی مانند شیردهی و تولید گوشت بالا، با کمتریین هزینه با سازگاری بالا و ماهیچه های متراکم هستند. آرام بودن هم یکی از ویژگی های مهم نژاد سیمنتال است.  

گاو ماده سیمنتال

گاو نر سیمنتال

دلایل انتخاب گاو سیمنتال برای پرورش و توسعه صنعت گاوداری

سازگار بودن این نژاد با شرایط مختلف آب و هوایی(انطابق پذیری)

 پایین بودن هزینه های نگهداری شامل هزینه های درمانی، تغذیه ای و ...

باروری فوق العاده و گیرایی مناسب اسپرم

 دو منظوره بودن (تولید شیر و گوشت )

توانایی تولید گوشت بیشتر

رشد روزانه خوب در گوساله های نر (مناسب پرواربندی و تولید گوشت)

 مقاومت بیشتر در برابر بیماری به خصوص بیماریهای گوارشی، ورم پستان، دردهای مفصلی و غیره نسبت به سایر نژادها

فاصله گوساله زایی کمتر نسبت به سایر نژادها

 طول عمر اقتصادی و تولیدمثلی بالا(10 تا 12 سال)

 تلفات بسیار کم گوساله های نوزاد

 آسان زایی

 میزان کم ابتلا به بیماری های متابولیک بعد از زایمان

 رفتار آرام دام

 درصد تولید گوشت لاشه مطلوب و کیفیت گوشت بسیار مطلوب (درجه بندی گوشت آنها در رده ممتاز می باشد).

 عملکرد سالانه تولید شیر بالا و افزایش تولید شیر تا پنجمین دوره  شیرواری. (متوسط 8000 کیلوگرم در هر دوره شیردهی)

 افزایش چربی و پروتئین در شیر

 سلامت پستان و کاهش سلولهای بدنی و پستانی در شیر

 ضریب تبدیل و بازده غذایی عالی و استفاده مطلوب از مواد علوفه ای پروتئین دار و خشبی

مزایای دورگ گیری با استفاده از گاو نژاد سیمنتال

 گاو نژاد سیمنتال برای دورگ گیری با توجه به خصوصیات و تجربیات به دست آمده بسیار مناسب می‌باشد، این نژاد ثابت کرده است که در دورگ گیری بسیار موفق است. آمیخته های نژادهای دو منظوره سیمنتال قابلیت سازگاری و عادت پذیری در شرایط گرم و مرطوب را در سطح بالایی نسبت به دیگر نژادهای پرشیر دارند. افت تولید، کاهش باروری، کاهش اشتها در این دام ها نسبت به دیگر گاوهای اصیل بسیار کمتر است و بیشترین سود دهی را در دورگهای نسل اول نصیب پرورش دهنده می‌کنند.

نحوه اجرای عملیات دورگ گیری

 درخواست و هماهنگی با مامورین تلقیح مصنوعی در سطح شهرستان توسط گاودار

 انجام عملیات تلقیح مصنوعی گاو توسط مامور تلقیح

نصب پلاک گوش (شماره 15 رقمی) توسط مامور تلقیح در هنگام تلقیح مصنوعی

 تکمیل فرم مشخصات گاو و گاودار و تحویل آن با پایوت اسپرم توسط مامور تلقیح به جهاد کشاورزی شهرستان جهت ثبت در سامانه مرکز اصلاح نژاد کشور.

منابع

معرفی گاو نژاد سمینتال- 1396- مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی اداره رسانه های آموزشی

https://www.thecattlesite.com/breeds/beef/17/simmental/

http://afs.okstate.edu/breeds/cattle/simmental/index.html/

منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۲/۰۶