احداث باغ لیمو

لیمو ترش به دلیل تولید بالای محصول، قیمت بالا، سازگاری بالا با آب و هوا و خاکهای مناطق جنوبی، بازار مصرف خوب و کابرد در صنایع تبدیلی یکی از محصولاتی است که برای اشتغال زایی و درآمد زایی قابل توجه است. سهم جهانی ایران از تولید لیمو ترش 40 درصد است.

کشت لیمو

لیمو ترش به دلیل تولید بالای محصول، قیمت بالا، سازگاری بالا با آب و هوا و خاکهای مناطق جنوبی، بازار مصرف خوب و کابرد در صنایع تبدیلی یکی از محصولاتی است که برای اشتغال زایی و درآمد زایی قابل توجه است. سهم جهانی ایران از تولید لیمو ترش 40 درصد است. بیماری جاروک یکی از بیماری های ناشی از عامل فیتوپلاسمایی است که در کشورهای عربی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و فارس دیده شده است. این بیماری به دلیل سراسری بودن انتشار عامل بیماری قابل درمان نبوده و به دلیل روش انتقال با زنجرک یکی از خطرات صنعت لیمو ترش است. در کشت درختان لیمو باید حتما توجه شود در مناطق مستعد بیماری جاروک کاشته نشوند. در مناطقی که احتمال آلودگی وجود دارد از ارقام پرشین لایم یا لیمو سنگی (لیسبون) کاشته شود. همچنین برای افزایش مقاومت از پایه های نارنج و ولکامریانا که نسبت به جاروک مقاومت دارند کاشته شود. در انتخاب پایه ها دقت شود که پایه ها دارای استاندارد و گواهی سلامت باشند. هر گونه نشانه از بیماری ها و یا حشرات ناقل شناسایی و از بین بروند درختان بیمار سوزانده و علف های هرز جمع آوری و سوزانده شوند.

لیمو

مراحل کاشت درختان لیمو

برای احداث باغ لیمو باید از دو عمق صفر تا 30 سانتی متری و 30 تا 60 سانتی متری برای آزمون خاک نمونه برداری انجام شود. اگر اسیدیته خاک و آب بیشتر از 7 بود و یا شوری آب و خاک بیش از 1.5 میلی موس بر سانتی متر بود کاشت درختان لیمو انجام نشود. بعد از انتخاب محل مناسب برای احداث باغ لیمو ترش باید خاک مرغوب تهیه کرد. برای این منظور ماسه رودخانه ای و کود پوسیده باغی با هم به نسبت های برابر مخلوط شود و در چاله ها ریخته شده و سپس نهال ها کاشته شوند. همچنین حتما زه کشی زمین به خوبی انجام شود. خاک محل احداث باید مخلوطی از ماسه رود خانه ای و کود پوسیده دامی و کودهایی که ذکر می‌شوند در حفره های ایجاد شده ریخته شوند. برای هر نهال حفره ای  به قطر دهانه 80 تا 100 سانتی متر و عمق 50 تا 100 سانتی متر حفر شود. مخلوط خاک وکود گفته شده در پایین گودال ریخته شود و نهال طوری کاشته شود که طوقه بالای خاک قرار بگیرد.

در مراحل بعدی هرس باید طوری انجام شود که هر درخت 3 تا 6 شاخه اصلی با زاویه و فواصل مناسب داشته باشد. در سن 3 تا 4 سالگی شاخه های اضافه و در هم رفته را هرس کنید. فاصله مناسب برای درختان لیمو بین ردیف ها 5 تا 6 متر و ردیف ها در امتداد شمالی جنوبی باشند.

جاروک

جاروک

کود دهی درختان لیمو

مقدار کود های آلی پوسیده در هکتار بر اساس درصد کربن آلی، اگر درصد ماده آلی، اگر مقدار درصد کربن آلی خاک بین 0.1 تا 0.4 باشد مقدار 25 تن در هکتار، اگر بین 0.4 تا 0.8 باشد 20 تن در هکتار باشد و اگر بین 0.8 تا 1 باشد مقدار 15 تن در هکتار مناسب است. مقدار درصد ماده آلی خاک بین 1 تا 1.5 درصد 10 تن، بین 1.5 تا 2 درصد 8 تن و 2 درصد مقدار 6 تن در هکتار کود دامی پوسیده مورد نیاز است. مقدار کودهای فسفره و پتاسیمی هم بر اساس مقدار فسفر و پتاسیم قابل جذب موجود در خاک قابل پیش بینی است.

کودهای کم مصرف در درختان لیمو

کودهای ریز مغذی یا کم مصرف مانند آهن، منگنز، روی و مس با استفاده از کودهایی مانند سولفات آهن، سولفات روی، سولفات منگنز و سولفات مس در چاله کاشت مثل کودهای فسفره و پتاسه به کار می‌رود. کودهای گفته شده به ترتیب به مقدار 300 گرم، 200 گرم، 200 گرم و 50 گرم باید در کف گودال ها استفاده شوند. کودهای نیتروژنه با توجه به سن درختان و با شروع فصل رشد درختان در اختیار درختان قرار بگیرند. در سال اول 220 گرم، سال دوم 360 گرم، سال سوم 400 گرم و سال چهارم 450 گرم سولفات آمونیوم استفاده می‌شود. کودهای سولفات پتاسیم در سال اول 30 گرم، سال دوم 50 گرم، سال سوم 100 گرم و سال چهارم 150 گرم به ازای هر درخت مورد نیاز است. مقدار سوپرفسفات تریپل در سال اول 30 گرم، سال دوم 50 گرم، سال سوم 100 گرم و سال چهارم 150 گرم مورد نیاز است.

بیماری جاروک

درختان لیمو در فاصله زمانی بین بهار تا آخر اردیبهشت به تعداد 3 تا 4 نوبت در سال بوسیله محلول های حاوی مس، روی، منگنز و آهن برای 4 تا 5 سال اول نیاز به محلولپاشی دارد. بهترین زمان محلولپاشی زمانی است که جست های رشد بهاره انجام شده است و مناسب ترین زمان محلولپاشی در ساعات قبل از 9 صبح و بعد  6 بعد از ظهر است. دمای هوا در زمان محلولپاشی باید بین 18 تا 29 درجه سانتی گراد باشد. سرعت باد کمتر از 8 کیلو متر بر ساعت و رطوبت هوا 70 درصد مناسب است همچنین بعد از 24 تا 48 ساعت بعد از محلولپاشی بارندگی اتفاق نیفتد. به دلیل اینکه روزنه های برگ مرکبات در سطح زیرین برگ ها وجود دارند محلولپاشی باید با دقت انجام شود. برای بهبود محلولپاشی مویان به غلظت 0.5 در هزار هم استفاده شود. فاصله بین دو محلولپاشی حداقل دو هفته یکبار است.

برای رشد بهتر نهال ها تا سن باروری محلولپاشی سولفات آهن، منگنز و روی با غلظت 2 در هزار تا سن باروری در سه مرحله از اوایل دوره رشد اواخر زمستان، شروع بهار، قبل از گرم شدن هوا و در اواخر بهار انجام می‌شود. در این مرحله حتی می‌توان از کودهای محلول در آب دارای همه عناصر میکرو استفاده کرد. در شرایط خاک با اسیدیته بالا یا شرایط خاک قلیایی کمبود آهن شدید تر رخ می‌دهد. در صورت مشاهده علائم کمبود آهن مانند کلروز یا زردی برگ ها از آهن EDDHA 6 درصد هر نوبت به مقدار 20 تا 30 گرم برای هر درخت 2 تا 3 بار در سال قابل توصیه است.

بیماری جاروک لیمو ترش

این بیماری یکی از بیماری های مهم و کشنده درختان لیمو می‌باشد. در ایران سه روش برای مدیریت و کنترل این بیماری وجود دارد. در مناطق سالم هدف جلوگیری از ورود این بیماری به مناطق سالم است. به این منظور تهیه نهال از نهالستان های محلی انجام می‌شود. از پایه های مقاوم استفاده شود و پایش باغات منطقه  2 بار در سال در فصل تابستان و پاییز انجام می‌شود.

برای مبارزه با بیماری در مناطقی با بیش از 50 درصد آلودگی باید شروع به از بین بردن ناقل ها کرد. بخصوص باغات تازه احداث شده حساسیت بیشتری دارند و باید در صورت دیده شدن درختان آلوده به بیماری سریعا از بین بروند.  

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

کاشت و مدیریت تغذیه در احداث باغ های جدید لیمو ترش، بابک عدولی، مجید بصیرت، مرتضی گل محمدی، ابوالقاسم حسن پور، 1395

دستورالعمل اجرایی مدیریت بیماري جاروك لیموترش، محمد صالحی، 1395


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۹/۰۲